Arama

Bizim hikayemiz Çanakkale

Yayınlanma Tarihi: 23.02.2019 15:11 Güncelleme Tarihi: 19.08.2017 23:27
Çanakkale Boğazı'nı geçerek İstanbul'u ele geçirmek isteyen İtilaf Devletleri ile Osmanlı ordusu arasında 1915-1916 yıllarında yapılan bir bağımsızlık savaşıdır Çanakkale destanı.
O savaşı, "Şu Boğaz harbi nedir? Var mı ki dünyada eşi?
En kesif orduların yükleniyor dördü beşi,
Tepeden yol bularak geçmek için Marmara'ya
Kaç donanmayla sarılmış ufacık bir karaya" diye anlatıyordu millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy.
Yedi düvele karşı verilen savaştan, Allah'ın yardımı ile galip çıkan biz olduk.
Bu millet, 15 Temmuz'da bir Çanakkale destanı daha yazdı. Eli silahlı darbecilere karşı destan yazanlar arasında bulunan bir anne, askerleri "Ben asker annesiyim. Lütfen bak oğlum. Lütfen teslim olun. Sarıkamış şehitlerimizi düşünün. Vatan için canlarını verdiler. Bölmeyin vatanımızı. Çanakkale Savaşı'nı hatırlayın. Sarıkamış'ı hatırlayın. Nene Hatun'un torunuyum. Şehit olmaya geldim." diyerek ikna etmeye çalıştı.
İşte, Bizim Hikayemiz Çanakkale….
Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Alplerdeki yok olan cami

Alplerdeki yok olan cami

Hikayeler, tarihin dokunulabilen en canlı örnekleri... Asırları birbirine bağlayan bu kültürel...

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN