Arama

Nureddin Zengi'nin rüyası

Yayınlanma Tarihi: 19.07.2023 12:25 Güncelleme Tarihi: 22.07.2023 17:32

İslam tarihinin en mümtaz hükümdarlarından olan Nureddin Mahmud Zengi, Evliya Çelebi'nin rivayetiyle bir gece rüyasında Resulullah Efendimizi (SAV) gördü. Bu rüya üzerine hızla Medine'ye giden Zengi, böylece Papa'nın kurduğu kirli oyunu bozdu. Medine'ye yerleşen ve üç sene boyunca tünel kazan Papa'nın yirmi fedaisinin amacı Resul-i Ekrem'in (SAV) naaşını kaçırmaktı. Nureddin Zengi rüyasında ne görmüştü?

Nureddin Mahmud Zengi İslam tarihi içinde Haçlılarla mücadelesi ve iyi bir İslam kumandanı olmasının ötesinde Resulullah'a (SAV) karşı duyduğu büyük sevgi vesilesi ile de öne çıkar.

◾ Bilhassa Evliya Çelebi'nin meşhur "seyahatname"sinin 9. cildinde geçen bir hikaye, Zengi'nin Efendimizin (SAV) kabrini Papa'nın kirli emellerinden nasıl koruduğunu kanıtlıyor.

12. asrın ortasında dönemin papası İslam alemini manen yıkıma uğratmak ve devam eden Haçlı Seferleri'ni emsalsiz bir başarıya ulaştırmak için daha önce görülmemiş bir plan hazırladı.

◾ Her dili ileri derecede konuşan yirmi kişiyi Resulullah'ın (SAV) naaşını çalıp Roma'ya getirmekle görevlendiren Papa, fedailere cennetten yerler teklif etti.

Yirmi fedai deniz yoluyla Mısır'a oradan da Medine'ye ulaştılar. Burada ikiye bölünen fedai grubunun ilki Şeyhülharem'e hediyelerle giderek kendilerini Mescid-i Nebevi'ye komşu bir eve yerleştirdiler.

Şeyhülharem nedir?

Mekke ve Medine'nin yönetimini üstlenen kişilere verilen sıfattır. Bu kişiler bölgede sevilen ve öne çıkan kişiliklerdir.

◾ Ekibin ikinci on kişilik kısmı ise Medine'de hammallık, temizlikçilik gibi işler yaptı. İkinci ekip istihbarat ağı olarak çalıştı ve ilk ekibi her türlü tehlikeden korudu.

Papa'nın yirmi kişiden oluşan ekibi üç sene boyunca halka karıştıkları gibi ayrıca Efendimizin (SAV) kabrine doğru günden güne derin bir tünel kazdılar.

◾ Evliya Çelebi'nin anlatımına göre tünelin sona ermesine doğru Resulullah (SAV), Nureddin Zengi'nin rüyasına girerek "Yâ Nureddin! Bu mel'unlar benim kabrimi kazıp cenazemi Kâfiristan'a götürmeye çalışıyorlar" dedi.

💠

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Editör-Sunucu: Bekir Salih Yaman
Kurgu: Ayşe Nur Aslan
Kamera: Serkan Hervenik, Eyüp Kaymak

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Ezan-ı Muhammedî şairi

Ezan-ı Muhammedî şairi

Türkçe ezan söylentilerinin ortalıkta dolaştığı bir dönemde Yahya Kemal'in kaleme aldığı Ezan-ı...

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN