Arama

Hafızasında kütüphane olan alim: İsmail Saib Sencer

Yayınlanma Tarihi: 21.01.2024 16:45 Güncelleme Tarihi: 21.01.2024 16:57

Kedili kütüphanenin her şeyi, tarihimizin en büyük bibliyograflarından, "hocaların hocası" olarak nam salmış İsmail Saib Sencer, hem hafızası hem bildiği diller hem de kafasında kitaplarla gezmesi ile bilinirdi.

🔹 Kültür tarihimizde hafızalarıyla tanınan, ve ayaklı kütüphane olarak bilinen pek çok isim var. Kedili kütüphanenin her şeyi, tarihimizin en büyük bibliyograflarından, hocaların hocası olarak nam salmış İsmail Saib Sencer, hem hafızası hem bildiği diller hem de kafasında kitaplarla gezmesi ile bilinirdi.

🔹 Onun ilmi ve hafızasıyla ilgili şöyle bir hatıra anlatılır: Bir gün İsmail Saib Efendi, daha sonra Müslüman olarak Osman ismini alan Alman öğrencisi Oskar Rescher ile birlikte sahaflara gider. Eserlere dalmışken yazma bir eser görürler. Kitabı inceledikleri esnada başında on beş - yirmi sayfalık bir kısmın eksik olduğunu fark ederler. Bunun üzerine İsmail Saib Efendi, kitapçının eline bir kalem almasını rica eder. Kitabın eksik bölümünü ezberinden okuyarak tamamlar.

🔹 Oskar Rescher gördüğü manzara karşısında şaşkına döner. Hemen Süleymaniye Kütüphanesi'ne giderek kitabı bulur ve iki nüshayı karşılaştırır. İnanması güç olsa da iki eser de birebir aynıdır. Ne bir harf eksik, ne de fazla...

💠💠💠

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Ezan-ı Muhammedî şairi

Ezan-ı Muhammedî şairi

Türkçe ezan söylentilerinin ortalıkta dolaştığı bir dönemde Yahya Kemal'in kaleme aldığı Ezan-ı...

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN