Arama

İlk hava şehidimiz Cengiz Topel

Yayınlanma Tarihi: 04.12.2022 10:00 Güncelleme Tarihi: 04.12.2022 09:57

Bugüne kadar vatanımız için nice yiğitler şehadet şerbetini içti. Kimileri gövdelerini siper etti amansız namlulara, nicelerine hain pusular kuruldu. Şanlı al bayrağımız özgürce dalgalansın diye nice bedeller ödendi. Bu mücadeleleri veren mücahitlerimizden biri de Cengiz Topel'di.

◾ İlk hava şehidimiz Cengiz Topel, 2 Eylül 1934'te Kocaeli'de dünyaya gelir. İlkokul yıllarını farklı şehirlerde geçiren Topel, Kuleli Askeri Lisesi'nde başladığı eğitimine Kara Harp Okulu'nda devam eder.

◾ Çocukluğundan bu yana hayali askerlik olan Topel, Merzifon'da pilot olarak göreve başlar. Şark görevinin ardından tayini Eskişehir'e çıkan pilot, mesleğine 112. Filo Komutanlığı'nda devam eder.

◾ Aynı yıllarda Kıbrıs'ta büyük bir iç karışıklık vardır. Kıbrıs halkının Türkiye'den yardım istemesi üzerine Cengiz Topel'in de içinde bulunduğu ekip, akşam saatlerinde yavru vatana ulaşır.

◾ Rumların silah yüklü nakliye gemisini düşürme görevi Yüzbaşı Topel'dedir. Savaş uçağını kullanan Topel, nakliye yüklü gemiyi bombaladığı esnada Rumların uçaksavarları tarafından saldırıya uğrar.

◾ Kayıtlara göre uçaktan düşen Topel'i Rumlar esir alır ve burada şehit edilir. Cengiz Topel'in naaşı 12 Ağustos'ta Türk heyeti tarafından yurda getirilir. 14 Ağustos günü Edirnekapı'daki Sakızağacı Hava Şehitliği'ne defnedilir.

◾ Cumhuriyet döneminin ilk hava şehidi Cengiz Topel'in ismi, başta Kıbrıs olmak üzere Türkiye'de bulunan birçok semte, sokağa, parka ve caddeye verilir. Hafızamızda ve yüreğimizde daima var olsun!

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Mağcan Cumabayoğlu

Mağcan Cumabayoğlu

Yirminci yüzyıl Kazak edebiyatına zirveyi yaşatan Mağcan Cumabayev, Türkistan bölgesinde Türklerin...

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN