Arama

'ın hayatı leştirildi

Mimar Sinanın hayatı belgeselleştirildi

döneminde önemli eserlere imza atan 'ın hayatı leştirildi. "" adıyla 60 dakikalık hazırlanan belgeselde, Sinan'ın çocukluğundan yaşlılığına kadar olan hayatı anlatılıyor.

döneminde önemli eserlere imza atan 'ın hayatı leştirildi.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, , 2'inci ve 3'üncü dönemlerinde "" olarak adlandırılan Sinan'ın hayatı "Mimarların Piri Sinan" adıyla belgesel olarak hazırlandı.

MG Yapım ve PRD ortak yapımı olan belgeselin yönetmen koltuğunda Mesut Gengeç oturuyor. Genel koordinatörlüğünü Bülent Günal'ın, proje sorumluluğunu ise Yılmaz Aydın'ın üstlendiği belgesel, yöntemiyle çekildi.

ADINI ALTIN HARFLERLE YAZDIRDI

Açıklamada görüşlerine yer verilen yönetmen Gengeç, şunları kaydetti:

"Sadece Türk değil dünya mimarlık tarihine adını altın harflerle yazdıran bir dahinin hayatını anlatmaya çalıştık. Yaklaşık bir yıllık çalışmanın ürünü olan 'Mimarların Piri Sinan' belgeselinde pek çok soruya da cevap arıyoruz. Mimar Sinan'ın etnik kökeni neydi, eserlerinde Erciyes'in nasıl bir etkisi vardı, Süleymaniye Kütüphanesi'nde bulunan 4911 numaralı el yazması Tezkiretü'l Bünyan'ın sayfa kenarlarına not düşen Mimar Sinan mıydı, Ayasofya'yı geçmek için neler yaptı, kendinden sonra gelecek nesillerden tek isteği neydi ? Bu sorulara ve dahasına belgeselimizde yanıt bulmaya çalıştık"

60 DAKİKALIK BELGESEL HAZIRLANDI

Çekimleri doğduğu Kayseri'nin Ağırnas kasabasının yanı sıra İstanbul ve Edirne'de gerçekleştirilen 60 dakikalık belgeselde, Mimar Sinan'ın çocukluğunu Mehmet Öztürkan, gençlik dönemini Erkan Çelik, yaşlılığını ise Kamil Coşkun Çetinalp canlandırıyor.


Belgesel, Sinan'ın biyografisi olarak kabul edilen ve nakkaş-şair Mustafa Sai Çelebi tarafından kaleme alınan "" adlı eserden uyarlandı. Belgeselin müziklerini ise Yıldıray Gürgen hazırladı.

Mimar Sinan'ın hayatının bilinmeyen yönlerini ve eserlerini ele alan belgeselde, Mimar Sinan Vakıf Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suphi Saatçi, sanat tarihçisi Selçuk Mülayim, mimar Dr. Sinan Genim, mimarlık tarihçisi Prof. Dr. Afife Batur ve Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demet Binan görüşlerini paylaştı.

Ayrıca, Sinema Genel Müdürlüğü'nün sanatçıları desteklemek için yürüttüğü "GENÇDES" programı kapsamında gerçekleştirilen belgesel, uluslararası festivallerde de izlenime sunulacak.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN