Arama

Eski Başbakan partisine dönüyor

Yayınlanma Tarihi: 02.10.2017 00:00 Güncelleme Tarihi: 02.10.2017 22:08
Eski Başbakan Navaz Şerif partisine dönüyor

Ulusal Meclisi, Eski Pakistan Başbakanı Şerif’in yeniden partisinin başına geçmesini sağlayacak yasayı oy çokluğuyla kabul etti. Yasaya göre, daha önce hüküm giymiş ve parlamento üyesi olamayan kişiler de parti başkanı olabilecek

Ulusal Meclisi, görevden azledilen Eski Pakistan Başbakanı 'in yeniden partinin başına geçmesini sağlayacak yasayı oy çokluğuyla kabul etti.

Parlamentonun alt kanadı tarafından kabul edilen yasaya göre, daha önce hüküm giymiş ve parlamento üyesi olamayan kişiler de parti başkanı olabilecek.

Söz konusu yasa ile tarafından Şerif'in, yeniden Pakistan Müslüman Birliği-Navaz () lideri olabilmesinin önü açılmış oldu.

Ulusal Mecliste çoğunluğu elinde bulunduran PML-N iktidarı, yasayı geçirse de muhalefet kanadının yoğun eleştirilerine maruz kaldı.

Muhalefet, yasanın tek amacının "Navaz Şerif'in yeniden parti başkanlığına dönmesini sağlamak" olduğunu savunuyor.

Oylama esnasında, bazı muhalefet partisi üyelerinin, yasayı, tasarının kopyalarını yırtarak, protesto etmesi dikkat çekti.

'in yasayı kısa sürede onaylaması bekleniyor.

Yasa daha önce Senato'da oylanmış ve kabul edilmiş ardından Ulusal Meclis'e gelmişti.

Öte yandan PML-N kurmaylarının yarın başkent 'da toplanarak, Şerif'i yeniden parti başkanı seçmesi öngörülüyor.

Muhalefet ise yasayı Anayasa Mahkemesine taşıyacağını duyurdu.

PML-N de bugün parti tüzüğünde değişikliğe giderek, hüküm giymiş kişilerin de parti başkanı olabilmesini sağlayan maddeyi kabul etmişti.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN