Arama

'da Sisi’nin mahkemesinden liderine hapis cezası

Yayınlanma Tarihi: 28.09.2017 00:00 Güncelleme Tarihi: 28.09.2017 18:41
Mısır'da Sisi’nin mahkemesinden İhvan liderine müebbet hapis cezası

'da darbe karşıtlarının yargılandığı davada, aralarında Teşkilatı () Başkanı Muhammed 'nin de olduğu 16 sanık hakkında hapis cezası verildi

'da darbe karşıtlarının yargılandığı davada, aralarında Teşkilatı () Başkanı Muhammed 'nin de olduğu 16 sanık hakkında (25 yıl) hapis cezası verildiği belirtildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, başkent 'nin güneyinde yer alan Beni Ceza Mahkemesi, 12'si firari 4'ü tutuklu yargılanan 16 sanığı, 2013 yılında kentte yaşanan şiddet olaylarından dolayı suçlu bularak, haklarında müebbet hapis cezası verdi.

Mahkeme, aynı davada yargılanan 42'si firari, 35'i tutuklu 77 sanık hakkında da 15'er yıl hapis cezasına hükmetti.

Mahkemenin 15 yıl hapis cezasına çarptırdığı sanıklar arasında, geçen ay hayatını kaybeden İhvan Rehberlik Konseyi Üyesi Abdulazim eş-'nin de yer alması dikkati çekti.

Aynı davada yargılandığı sırada hayatını kaybeden bir başka sanık daha olduğu, ölümü sebebiyle bu sanık hakkındaki yargı süreci durdurulurken Şerkavi'nin ölümünden sonra da yargılanmasına devam edildiği bildirildi.

Sanık avukatlarının kararı temyize götüreceği duyuruldu.

ASYOT ASKERİ MAHKEMESİ'NİN KARARLARI

Öte yandan Askeri Mahkemesi'nin de üç ayrı davada yargılanan 31 sanık hakkında 3 ila müebbet (25 yıl) arasında değişen farklı hapis cezaları verdiği bildirildi.

Sanıklar, 'nın 14 Ağustos 2013 tarihinde silah zoruyla boşaltılmasının ardından, Asyot ve kentlerinde yaşanan şiddet olaylarından sorumlu tutuluyordu.

Savunma heyeti üyelerinden ve , mahkemenin kararlarına itiraz edeceklerini belirtti.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN