Arama

CHP 'evet'i Yunan belledi: "Denize dökeceğiz"

CHP ’evet’i Yunan belledi: Denize dökeceğiz
Yayınlanma Tarihi: 3.4.2017 12:14:00

Referanduma sayılı günler kala ’hayır’ cephesindeki CHP’den art arda ilginç mesajlar geliyor. Söylemleri ’denize dökmek’ üzerine kuran CHP’liler iki tercih için de benzer tehditler savuruyor. CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, "Hayır çıkarsa düşmanı denize dökmüş gibi sevineceğiz" dedi. CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt ise "Evet çıkarsa hepinizi denize dökeriz" tehditlerini savurdu.


Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini içersen 18 yeni anayasa maddesini oylayacağı referandum 16 Nisan’da gerçekleştirilecek. Önerilen maddelere karşı çıkan Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) birbiri ardından ilginç ifadeler geliyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun her platformdaki çarpıtmaları son günlerde etkisini artırdı ve partisi içindeki diğer isimlerde de ilginç açıklamalar yapmaya başladı. Pazar günü iki milletvekilinin yaptığı açıklama CHP’deki ’evet’ düşmanlığının ’denize dökme’ seviyesine çıktığını gösterdi.

Baykal ’hayır’ çıkarsa düşmanı denize dökmüş gibi sevinecek

CHP Antalya Milletvekili ve eski Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul’da katıldığı referandum toplantısında skandal açıklamalarda bulundu. Baykal, "Halk oylamasında ’hayır’ çıkarsa, İzmir’de düşmanı denize dökmüş gibi sevineceğiz" ifadelerini kullandı.

Maltepe’deki Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa katılan Baykal, 16 Nisan’da sandıktan ’hayır’ sonucu çıkarsa nasıl bir ruh halinde olacaklarını açıklarken, "evet" cephesini 1922’de İzmir’de denize döktüğümüz Yunan askerlerine benzetti.
Baykal şunları söyledi: "Cumhuriyetimizi o gün ilan etmişiz gibi. Hatta 9 Eylül 1922’de İzmir’de düşmanı denize döküp, kadınlarımızın kırmızı bezler üzerine ay ve yıldız çizerek diktikleri o sevimli bayrağımızı askerlerimizin vilayet konağının çatısına kadar heyecanla çıkıp diktikleri anda nasıl yüreğimiz kabarıyor, gözlerimiz doluyorsa o duygularla vatanı o gün kurtarmışız gibi... O sevinci yaşayacağız. O sevinci de ’hayır’ diyenler olarak değil, yanınızda belki ’evet’ demiş arkadaşlarınıza ’Gel buraya gel, bu senin de Meclisin, bu senin de Türkiyen, bu senin de Cumhuriyetin’ diyeceğiz. Onları da kucaklayacağız, hep beraber o 23 Nisan’ı kutlayacağız" dedi.

Hüsnü Bozkurt: Evet çıkarsa denize dökeriz"

CHP’li Milletvekili Hüsnü Bozkurt ise Baykal’ın söylemlerine yakın bir tehditte bulundu. CHP bu kez ’evet’ tercihinde bulunacaklara işaret etti.

"Büyüklüğümüz aldığımız oyla ölçülemez, biz Atatürkçüyüz, Cumhuriyetçiyiz, biz devrimciyiz diyen CHP’li Bozkurt, "Sandıktan evet çıkarsa da kimse heveslenmesin. Yine Samsundan başlar, sizi İzmir’e kadar kovalarız" ifadelerini kullandı.
2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN