Arama

, ve ’dan anlaşması

Yayınlanma Tarihi: 15.09.2017 00:00 Güncelleme Tarihi: 15.09.2017 17:54
Türkiye, Rusya ve İran’dan İdlib anlaşması

, ve , 'ın başkenti 'da ile ilgili yapılan görüşmelerde Suriye'nin bölgesinde dördüncü bir güvenli bölgeyi beraber koruma konusunda anlaştı.

'ın başkenti 'da altıncısı düzenlenen toplantısında , ve heyetleri, Türkiye sınırındaki 'te oluşturulacak çatışmasızlık bölgesinde uzlaşarak üç garantör ülkenin kontrol güçlerinin, rejim ve muhalifler arasında çatışmayı engellemek için bölgede konuşlanmasına karar verdi.

Türkiye, İran ve Rusya'nın garantörlüğünde sağlanan mutabakat çerçevesinde Suriye'de İdlib'te ilan edildi. Astana'da yapılan 6.toplantıda çatışmasızlık bölgesine ilişkin süreci boyunca, muhalefetin garantörü sıfatıyla sahadaki muhalif grupların yaklaşım ve değerlendirmelerini de dikkate alarak mutabakatın hayata geçirilmesinde belirleyici rol oynadı.

'dan yapılan yazılı açıklamada Astana toplantıları çerçevesinde Suriye'nin çeşitli noktalarında çatışmasızlık bölgeleri oluşturulması kararlaştırıldığına vurgu yapılarak, bu çerçevede 14-15 Eylül tarihleri arasında yapılan 6. Astana toplantısında İdlib vilayeti ve civarının çatışmasızlık bölgesi ilan edildiği belirtildi.

TÜRKİYE BELİRLEYİCİ ROL OYNUYOR

Astana-6 görüşmelerinde İdlib çatışmasızlık bölgesinin ilan edilmesinde Türkiye'nin katkısına dikkat çekiliyor. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin İdlib çatışmasızlık bölgesine ilişkin müzakere süreci boyunca "belirleyici rol oynadığını" bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Suriye ihtilafına siyasi çözüm bulma yolundaki gayretleri desteklemek üzere 30 Aralık 2016'da ülke genelinde ilan edilen ateşkesi tahkim etmek ve bu çerçevede Suriye'de çatışan taraflar arasında benimsenebilecek güven artırıcı önlemler geliştirmek üzere düzenlenen Astana toplantıları çerçevesinde 4 Mayıs'ta, Suriye'nin çeşitli noktalarında çatışmasızlık bölgeleri oluşturulmasının kararlaştırılmış olduğu anımsatıldı.

GÖZLEMCİLER KONTROL NOKTALARINDA KONUŞLANDIRILACAK

Bu doğrultuda imzalanan muhtırada öngörülen İdlib vilayeti ve civarını kapsayan çatışmasızlık bölgesinin, 14-15 Eylül tarihlerinde yapılan 6. Astana toplantısında ilan edildiği duyurulan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Astana toplantılarının üç garantör ülkesi arasında sağlanan mutabakat uyarınca, söz konusu üç ülkeden gözlemciler, çatışmasızlık bölgesinin sınırlarını teşkil eden güvenlikli bölgelerde oluşturulacak kontrol ve gözlem noktalarında konuşlandırılacaktır. Gözlemci kuvvetlerin asli görevi, rejim ve muhalefet arasında çatışma yaşanmasını engellemek ve olabilecek ateşkes ihlallerini izlemek olarak tanımlanmıştır. Gözlemci kuvvetlerin faaliyetlerinin eşgüdümü, üç garantör ülke arasında oluşturulacak Müşterek Koordinasyon Merkezi tarafından sağlanacaktır.

Türkiye, İdlib çatışmasızlık bölgesine ilişkin müzakere süreci boyunca, muhalefetin garantörü sıfatıyla sahadaki muhalif grupların yaklaşım ve değerlendirmelerini de dikkate alarak mutabakatın hayata geçirilmesinde belirleyici rol oynamıştır."

SURİYE'DE SAHADA YAŞANAN GERGİNLİĞİN AZALTILMASI

İdlib çatışmasızlık bölgesinin ilan edilmesinin, Suriye'de sahada yaşanan gerginliğin azaltılması amacıyla mayıs ayında imzalanan muhtıranın hayata geçirilmesindeki son aşamayı teşkil ettiği belirtilen açıklamada, "İmzalandığı günden itibaren sahada yaşanan ateşkes ihlallerinin sayısında önemli düşüş sağlayan muhtıra, bu son gelişmeyle (BM) arabuluculuğunda 'de yürütülmekte olan siyasi sürecin ilerletilmesi için sahada gerekli koşulların hazırlanmasına önemli katkıda bulunmaktadır" ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, Suriye ihtilafının ancak siyasi çözümle sona erdirilebileceğine inanan Türkiye'nin, Astana toplantıları sayesinde kaydedilen bu ilerlemenin sağladığı ivmeyi, Cenevre toplantılarıyla Suriye'de ilerletilmeye çalışılan siyasi geçiş sürecine verdiği güçlü destekle sürdürmeye kararlı olduğu vurgulandı.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN