Arama

Soğuk algınlığına iyi gelecek 10 doğal yöntem

Soğuk havaların yavaş yavaş kendini hissettirmesiyle burun akıntıları, baş ağrıları, boğaz ağrıları ve öksürük gibi birçok soğuk algınlığı belirtisi ortaya çıkıyor. Genelde boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısının eşlik ettiği soğuk algınlığı zamanında tedavi edilmezse daha ciddi sağlık sorunlarına da dönüşebiliyor. Peki, soğuk algınlığına karşı hangi besinleri tüketmeliyiz? İşte soğuk algınlığına iyi gelecek 10 doğal yöntem…

  • 1
  • 20
ZERDEÇAL
ZERDEÇAL

Zerdeçalın faydaları neleridir?

Griple birlikte boğaz ağrısı ve öksürükle de boğuşmak zorunda kalanlar zerdeçalın iyileştirici özelliklerinden yararlanabilir. Zerdeçalda bulunan kurkumin maddesi ve diğer uçucu yağlar boğaz ağrısı, öksürük benzeri belirtileri hafifletmek için harekete geçer ve durumun kötüleşmesini önler.

Bal, bağışıklık sistemini korur, antibakteriyel ve mikrop öldürücü özellikleri de bulunur. Hazırladığınız çaylara veya sütünüze ekleyeceğiniz bir kaşık bal hastalıkla savaşma gücünüzü arttıracak, boğazı yumuşatmaya ve mikropları öldürmeye yardımcı olacaktır. Ancak balı bir yaşın altındaki çocuklara vermeyin ve kaynar sıcaklıktaki içeceklerle karıştırmayın. İçeceğinizin ılımasını bekleyin. Aksi takdirde balın toksik özellikleri ortaya çıkabilir.

  • 2
  • 20
ZERDEÇALI NASIL TÜKETEBİLİRİZ?
ZERDEÇALI NASIL TÜKETEBİLİRİZ?

Bir bardak ılık süte bir iki tutam zerdeçal ekleyerek bu baharatın nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Süt sevmeyenler zerdeçal çayı ile de olumlu sonuç alabilir. Zerdeçal çayı için 4 fincan su kaynatın. Bu suya 1 yemek kaşığı toz zerdeçal katın ve 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Çayınıza ılıdıktan sonra bir tatlı kaşığı bal ekleyip biraz da limon sıkabilirsiniz.

  • 3
  • 20
EKİNEZYA
EKİNEZYA

Ekinezya Amerikan yerlilerin yılan ısırıklarını, yaraları ve enfeksiyonları iyileştirmek için 400 yıldan fazla bir süredir güvendikleri bir bitkidir. Bilimsel araştırmalar ekinezyanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve grip virüslerine karşı koruduğunu göstermiştir. Vücudun direncini düşüren etkenlere karşı ekinezya harekete geçer ve vücudun hastalıklara karşı kendini savunma mekanizmasına destek olur.

Son yıllarda ekinezyanın adının öne çıkması sayesinde artık piyasada hemen her çay markasında ekinezya çayı bulmanız mümkün. Ekinzeya çayı içerek grip belirtilerini hafifletmeyi deneyebilirsiniz.

  • 5
  • 20
ZENCEFİL
ZENCEFİL

Zencefil ne işe yarar?

Zencefil özellikle akciğer ve sinüslerde toksinlerin barınmasını önler ve rahat nefes almanız için solunum sisteminde hava yollarının açık kalmasını sağlar.

Vücut ısısını arttıran zencefil ter atmak için birebirdir. Gribi daha kolay atlatmak için kendi zencefil çayınızı hazırlayabilirsiniz. Bir bardak sıcak suya taze doğranmış zencefil dilimlerini ve bir tarçın çubuğunu ekleyin. 20 dakika kadar bekledikten sonra çayınızı süzerek içmeniz tavsiye edilir

Zencefil nasıl kullanılır?

• Günlük 2 yada 3 bardak zencefil çayı için.
• Ayrıca, yemeklerinize taze veya kuru zencefil katabilirsiniz.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN