Arama

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin 18 adımı

Bağışıklık sisteminin, vücudu virüslerden, bakterilerden veya yabancı maddelerden koruyan etkileşimli bir organ, hücre ve protein ağı olduğunu biliyor muydunuz? Peki, bağışıklık sistemi nasıl güçlenir? Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir? Bağışıklık sistemi nedir nasıl güçlenir? Sizler için, bağışıklık sistemini güçlendirmenin 18 yolunu derledik.

  • 1
  • 17
SOFRANIZDA SONBAHAR SEBZE VE MEYVELERİ OLSUN
SOFRANIZDA SONBAHAR SEBZE VE MEYVELERİ OLSUN

Sebze ve meyveler bol miktarda vitamin içeriyor. Mevsiminde yenilen bu yiyeceklerden antioksidan alıyoruz. Antioksidanlar da vücudu temizliyor ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Sonbaharın vazgeçilmez meyveleri nar, elma ve portakal, sebzeleri ise ıspanak, lahana, karnabahar ve brokoli sizi hastalıklardan koruyan besinler arasında yer alıyor.

  • 2
  • 17
SALATALARA CEVİZ VE SEMİZOTU SERPİŞTİRİN
SALATALARA CEVİZ VE SEMİZOTU SERPİŞTİRİN

Enfeksiyon hastalıklarından korunmada Omega-3 ve Omega-9 yağ asitleri tüketimi önem taşıyor. Somon, hamsi, sardalye, ton, uskumru, ceviz, badem, keten tohumu ve semizotu Omega-3 için iyi birer kaynaktır.

Fındık yağı ve zeytinyağı Omega-9 yağ asitlerinden zengindir. Salatalarınıza ceviz veya semizotu eklemeyi de ihmal etmeyin. Özellikle Ginseng, vücuttaki pis kanı temizliyerek bağışıklığı artırıyor.

  • 3
  • 17
SIK SIK ELLERİNİZİ YIKAYIN
SIK SIK ELLERİNİZİ YIKAYIN

Mikropların hızla yayılmasının ve grip, bronşit gibi hastalıkların oluşmasının en önemli nedenlerinden biri ellerin yeterli şekilde yıkanması. Bu nedenle çocuğunuza mutlaka sabunla el yıkama alışkanlığı kazandırın. Unutmayın el yıkama alışkanlığı evde başlıyor ve okulda pekişiyor.

  • 4
  • 17
HEM KENDİNİZİN HEM DE ÇOCUKLARINIZIN AŞILARINI TAKİP EDİN
HEM KENDİNİZİN HEM DE ÇOCUKLARINIZIN AŞILARINI TAKİP EDİN

Özellikle bebeklik döneminde yapılan aşılar çocuğunuzun bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini ve sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlıyor. Ömür boyu sizi hastalıklara karşı koruyabiliyor. Etkisi azalan aşılar ise doktorunuz tarafından belirlenen aralıklarla tekrarlanmalı. Kalabalık ortamlarda çalışıyorsanız, toplu taşıma kullanıyorsanız ya da sağlık çalışanıysanız grip aşısı yaptırmanızda fayda var. Ayrıca okula giden çocukların da grip aşısı olması hastalıklardan korunmada önem taşıyor.

  • 5
  • 17
YAĞLI BESLENMEYİN
YAĞLI BESLENMEYİN

Fazla yağlı beslenmek yani günlük enerjinin yüzde 40'ından fazlasının yağlardan sağlanması bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. O nedenle günlük beslenmenizde yağlar yüzde 25-30 oranında yer almalıdır. Bunun için 1 kilo sebze yemeği için 3-4 çorba kaşığı sıvı yağ, salatalarınız içinse 1 tatlı kaşığı zeytinyağı kullanın.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN