Arama

7'den 77'ye her yaşın 'Barış Abi'si

Anadolu rock müziğinin efsane ismi, şarkıcı, besteci ve söz yazarı Barış Manço, 7'den 77'ye herkesin gönüllerinde taht kurdu. Müzisyen, şarkıcı, besteci, aranjör, söz yazarlığının yanında, başarılı bir oyuncu, televizyon programcısı, sunucu, koleksiyoner, ressam ve gezgindi... Rock müziğinin efsane ismi 'Barış Abi'yi doğum yıldönümünde saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.

  • 1
  • 15
BARIŞ MANÇO KİMDİR?
BARIŞ MANÇO KİMDİR?

Barış Manço, 2 Ocak 1943'te İstanbul Üsküdar'da dünyaya geldi. Devlet Konservatuvarı klasik Türk müziği sanatçısı Rikkat Uyanık ile İsmail Hakkı Manço çiftinin ikinci çocuğu olan Mehmet Barış Manço, annesinin desteğiyle çocukluk yıllarında müzikle ilgilenmeye başlayarak, piyano ve gitar dersleri aldı, tekniğini ve müzik bilgisini geliştirdi.

Kadıköy Gazi Mustafa Kemal İlkokulu'nda eğitim gören Manço, Galatasaray Lisesinin orta bölümüne devam etti. Amatör olarak 1957'de müzikle ilgilenmeye başlayan sanatçı, 1958'de "Kafadarlar" adlı müzik grubunu kurdu.

Manço, babasının 1959'da vefat etmesinin ardından Galatasaray Lisesinden ayrıldı ve Şişli Terakki Lisesini bitirdi.

  • 4
  • 15
İLK KONSERİNİ 1959'DA VERDİ
İLK KONSERİNİ 1959'DA VERDİ

Galatasaray Lisesindeki arkadaşlarıyla, ikinci grubu "Harmoniler"i kuran sanatçı, 1959'da Galatasaray Lisesi konferans salonunda ilk konserini verdi. İlk 45'likleri 1962'de yayımlanan Manço ve Harmoniler, "Twistin Usa / The Jet", "Do The The Twist / Let's Twist Again" ve "Çıt Çıt Twist / Dream Girl" adlı üç 45'lik yaptı.

Barış Manço, Belçika Kraliyet Akademisinde 1963-1971'de resim, grafik ve iç mimari eğitimi aldı.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN