Arama

 • Anasayfa
 • Galeri
 • Tarih
 • 'İki Kemal'den biri olan İttihatçı'nın Abdülhamid ve hilafet itirafı

'İki Kemal'den biri olan İttihatçı'nın Abdülhamid ve hilafet itirafı

İttihat ve Terakki'ye büyük hizmetlerde bulunmuş etkili bir isimdi Kara Kemal. Adının herhangi bir kanıt olmadan Mustafa Kemal'e yapılması planlanan İzmir Suikastı'na karışması, onu yolun sonuna getirdi. Gıyabında çıkarılan idam kararı sonrası, saklandığı tavuk kümesinde şüpheli bir şekilde intihar etti. Kimilerine göreyse öldürüldü. Osmanlı'yı yıkma ve hilafeti kaldırma faaliyetleri konusundaki pişmanlığını Kemal Tahir; Abdülhamid konusunda yaşadığı vicdan azabını yakın akrabası Necip Fazıl kaleme alacaktı.

 • 1
 • 26
İTTİHAT VE TERAKKİ'NİN VE TALAT PAŞA'NIN KARA KUTUSU
İTTİHAT VE TERAKKİ'NİN VE TALAT PAŞA'NIN KARA KUTUSU

Osmanlı Devletinin son günlerine yaklaşılmış; İttihat ve Terakki Cemiyeti, yönetimi her alanda ele geçirmeye başlamıştı.

İttihat ve Terakki'nin eski yöneticilerinden olan Ahmet Kemal Bey, teşkilatta "Küçük Efendi" ve "Kara Kemal" lakabıyla biliniyordu. Cemiyette iki Kemal olduğundan dolayı lakabı zamanla Kara Kemal oldu. Diğer Kemal ise "Sarı Kemal" olarak bilinen Mustafa Kemal'di.

Teşkilatta Talat Paşa'ya "Büyük Efendi" dendiğinden Kara Kemal'e de "Küçük Efendi" deniyordu. Kara Kemal, İttihat ve Terakki'nin ve Talat Paşa'nın kara kutusuydu. İzmir suikastına isminin karışmasının ardından bir evin tavuk kümesinde şüpheli şekilde intihar etti. Peki, Kara Kemal öldü mü, öldürüldü mü? Usta romancı Kemal Tahir ve üstad Necip Fazıl Kısakürek, Kara Kemal hakkında neler yazdı?

 • 2
 • 26
KARA KEMAL KİMDİR?
KARA KEMAL KİMDİR?

Soyu Dulkadiroğullarına bağlı Kısakürekler soyuna dayanan Kara Kemal'in doğum tarihinin 1878/79 olduğu tahmin ediliyor.

Necip Fazıl Kısakürek'in babası Fazıl Bey ile Kara Kemal'in babası Arif Bey amca çocukları; yani kuzendirler.

 • 3
 • 26
İTTİHAT VE TERAKKİ’YE GİZLİ BİR OLUŞUM İKEN KATILDI
İTTİHAT VE TERAKKİ’YE GİZLİ BİR OLUŞUM İKEN KATILDI

Kara Kemal, İttihat ve Terakki'nin son döneminde öne çıkan şahsiyetlerinden biriydi. Kemal Bey, İttihat ve Terakki örgütüne, henüz gizli bir oluşum iken katıldı.

Kara Kemal, II. Meşrutiyetten önce ve sonra İstanbul, Edirne, Serez, Kastamonu ve İzmir posta idarelerinde memurluk yaptı. Serez postanesinde çalışırken, kendisi gibi posta memuru olan Talat Bey'le tanıştı.

 • 4
 • 26
GİZLİ YAYINLARI ÜLKEYE SIZDIRIYORDU
GİZLİ YAYINLARI ÜLKEYE SIZDIRIYORDU

Posta memuru olarak çalıştığı için, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin gizliden gizliye ülkeye getirdiği dergi ve yayınların dağıtımına yardım etti.

Yusuf Hikmet Bayur tarafından "Nargileci" olarak da tanımlanan Kara Kemal, nargile içmeyi çok sevdiği için kahvehaneleri sık sık ziyaret ederdi ve kendisi için gelmiş olan dergilerin dağıtımını bu kahvehaneler aracılığıyla sağlardı.

Bu sayede, kahvehaneleri ziyaret eden vatandaşlar Kara Kemal'in Avrupa'dan yurda sızdırdığı Türkçe ve Fransızca yazıları okurdu.

 • 5
 • 26
TEŞKİLATIN MEŞHUR 'İKİ KEMAL'İNDEN BİRİ
TEŞKİLATIN MEŞHUR 'İKİ KEMAL'İNDEN BİRİ

Teşkilatta meşhur iki Kemal'den biri Kara Kemal Bey, diğeri ise Sarı Kemal lakaplı Mustafa Kemal'di. Aynı zamanda partinin İstanbul il sorumlusu da olan Kemal Bey, çevresinde Zülüflü Kemal ya da Kara Kemal, parti içinde ise, "küçük efendi" olarak tanındı.

Örgütçülükteki tecrübesi ve Cemiyet'teki mühim mevkii Kara Kemal'in Teşkilat-ı Mahsusa'nın kuruluş aşamasında yer almasını da sağladı. Kemal Bey ilerleyen süreçte bakan bile oldu; ama mebus olamadı.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN