Arama

Görülmesi gereken antik kentler

Malum olduğu üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2020 yılını 'Patara Yılı' ilan ettiklerini duyurdu. Patara Muğla'da bulunan bir antik kenttir. Muhteşem bir kültürel birikime sahip olduğumuz ülkemizde antik kentler, çağları birbirine bağlayan en önemli simgelerdendir. Bildiklerimizin aksine Türkiye bir antik kent cennetidir. Peki antik kent nedir? Antik kent isimleri nelerdir, Antalya, Çatalhöyük ve daha pek çok şehirde bulunan antik kentler hangileridir? İşte Türkiye'de görülmesi gereken 20 antik kent sizlerle…

  • 1
  • 20
ASPENDOS/ ANTALYA
ASPENDOS/ ANTALYA

Aspendos veya Belkıs Antalya ili Serik ilçesinde bulunan Belkıs köyünde yer alan antik tiyatrosuyla meşhur bir antik kenttir.

Aspendos, Serik ilçesinin 8 kilometre doğusunda, Köprüçayı'nın dağlık bölgesinden düzlüğe ulaştığı yerde M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş ve antik devrin mamur zengin kentlerinden biridir. Buradaki tiyatro M.S. 2. yüzyılda Romalı'lar tarafından inşa edilmiştir. Kent biri büyük, biri küçük iki tepe üzerine kurulmuştur.

  • 2
  • 20
MİRA/ ANTALYA
MİRA/ ANTALYA

Myra, günümüz Türkiye'sinde Antalya İli'nin Kale (Demre) ilçesinin yer aldığı bölgede bulunan antik bir Likya kentidir. ünlü Myra Noel Baba'nın yani Aziz Nicholaos'un doğduğu yerdir. Myra'nın görkemli tiyatrosu oldukça sağlam olarak günümüze kadar gelebilmiştir. Arkasındaki dik dağın yamacında kurulan tiyatronun caveası büyük ölçüde kayalara oyulmuştur. Tiyatro daha sonraları arena olarak da kullanılmıştır. Kaya mezarlarıyla ünlü Myra'da mezarlar hemen tiyatronun üzerinde ve doğu taraftaki nehir nekropolü denilen yerde olmak üzere iki yerde toplanmıştır.

  • 3
  • 20
PERGE / ANTALYA
PERGE / ANTALYA

Geç Klasik, Helenistik ve ağırlıklı olarak Roma İmparatorluğu dönemlerinde planlama açısından önemli bir kenttir. İlk kazıların 1946 yılında başladığı bölgede antik dünyadan günümüze kalan iyi korunmuş 13 bin kişilik stadyum bulunuyor.

  • 4
  • 20
PHASELİS/ ANTALYA
PHASELİS/ ANTALYA

Antalya'ya 35 km uzaklıkta Tekirova Köyü'nde ormanın içinde Phaselis antik kenti bulunur. Şehrin kalıntıları askeri liman ile güney limanı birbirine bağlayan ana caddenin iki yanında bulunmaktadır. 125 m uzunlukta 20-25 m genişlikteki ana caddenin her iki yanında üçer basamakla çıkılan kaldırımlar bulunur. Cadde ortalarda bir meydan oluşturduktan sonra güney limanına ulaşır. Düzgün taşla döşenen bu caddenin altında kanalizasyon ve drenaj sistemi vardır.

  • 5
  • 20
EFES ANTİK KENTİ / İZMİR
EFES ANTİK KENTİ / İZMİR

Kuruluşu milattan önce 6000'li yıllara uzanan yerleşim İyonya'nın 12 şehrinden biriydi. Bu yıl UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil edildi. Eserlerin iyi korunmuş olmasından dolayı içeri girdiğinizde kendinizi zamanda yolculuk yapmış gibi hissedeceksiniz.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN