Arama

Fatih Sultan Mehmet’in Anadolu ve Rumeli fetihleri

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'u 1453 yılında fethetmiş; şehrin semalarında Müslüman sancağının dalgalanmasını sağlamıştı. Onun bu zaferi, Bizans İmparatorluğu için büyük bir yenilgiydi. Ancak Fatih'in fetihleri İstanbul ile sınırlı kalmamış, Anadolu ve Rumeli'de pek çok önemli noktayı da kuşatmıştı. Rumeli'de İtalya topraklarını fethetmeyi hedeflemiş, Anadolu'da ise daha çok iç isyanları bastırmaya çalışmıştı. Peki, Fatih Sultan Mehmet fetihlerini Anadolu ve Rumeli'de hangi noktaya kadar gerçekleştirebildi?

  • 1
  • 15
FATİH RUMELİ’DE NERELERİ FETHETTİ?
FATİH RUMELİ’DE NERELERİ FETHETTİ?

Fatih Sultan Mehmet, 1459'da Rumeli'de Semendire'yi fethetti. 1460'ta ikinci defa Mora seferine çıkan Fatih, burayı tamamen Osmanlı topraklarına kattı.

Fatih Sultan Mehmet, 1462'de Eflak seferine çıkarken, Veziriazam Mahmud Paşa'da Midilli'yi fethediyordu.

  • 2
  • 15
VENEDİK’LE 16 YIL SÜREN SAVAŞ
VENEDİK’LE 16 YIL SÜREN SAVAŞ

1463'te Osmanlıların deniz kuvvetlerinin zayıflığı yüzünden uzun süre savaşmaktan kaçındıkları Venedik'le savaş çıktı ve bu savaş 1479'a kadar, 16 yıl sürdü.

Mora'da bir taraftan Venedik'le savaşılırken, diğer taraftan da Fatih'in komutasındaki Osmanlı ordusu Bosna'yı Osmanlı topraklarına kattı.

  • 3
  • 15
ARNAVUTLUK İÇİN İKİ DEFA SEFER YAPILDI
ARNAVUTLUK İÇİN İKİ DEFA SEFER YAPILDI

Venedik, Arnavutluk, Macaristan, Papalık ve Balkanlar'daki Hristiyan prensliklerle ittifak yaparak, Osmanlılar'a karşı cepheyi genişletmişti. 1464'te Venedik tarafından işgal edilen Mora kurtarıldı.

Fatih Sultan Mehmet 1466 ve ardından da 1467'de Arnavutluk hâkimi İskender Bey'e karşı iki sefer yaptı. İskender Bey birkaç bin kişiyi geçmeyen kuvvetleriyle çete savaşı yaptığından ele geçirilemiyordu.

  • 4
  • 15
EGE ADALARINDAN MORA’YA KADAR PEK ÇOK CEPHE
EGE ADALARINDAN MORA’YA KADAR PEK ÇOK CEPHE

Fatih'i uzun süre uğraştıran İskender Bey'in 1468'de ölümü üzerine Arnavutluk'ta Osmanlılar'a karşı direniş azaldı.

Venedik ile Ege adalarından, Mora'ya kadar birçok cephede savaş devam ederken, Osmanlı orduları fetihlere devam ediyorlardı. Fatih, 1470'te Ege'nin önemli adalarından Eğriboz'u fethetti.

  • 5
  • 15
OSMANLI’NIN ZAFERİ HANGİ İTTİFAKI BİTİRDİ?
OSMANLI’NIN ZAFERİ HANGİ İTTİFAKI BİTİRDİ?

1471'de Fatih Sultan Mehmet'e karşı kurulan cephe iyice genişlemiş, Venedik, Akkoyunlular, Rodos Şövalyeleri ve Karamanoğulları'nın Akdeniz bölgesindeki son beyleri bir araya gelmişlerdi.

Ancak Otlukbeli Muharebesi'ni Osmanlılar'ın kazanması ittifakı bitirdi.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN