Arama

Bakü’nün 'bir asır' öncesine uzanan bağımsızlık öyküsü

Bundan tam bir asır önce Azerbaycan halkı, Çarlık Rusya'nın yıkılması sonucu bağımsızlığını ilan etmiş ve Müslüman Doğu'nun ilk demokratik cumhuriyetini kurmuştu. Bağımsızlıklarını ilk olarak Osmanlı'nın tanıdığı bu genç devletle, Ermeni ve Bolşevik tehditlerine karşı bir anlaşma yapıldı. Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu, bu tehditlere karşı Azerbaycan'ın yardımına koştu. İki ülkenin "tek millet" olma anlayışının temeli, daha o günlerde atıldı. Bugün ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü'nün Ermeni ve Bolşevik çetelerinden kurtuluşunun 100'üncü yıl dönümü için düzenlenen kutlamalara katılmak üzere Bakü'ye gitti.

  • 1
  • 18
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BAKÜ’DE
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BAKÜ’DE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakü'nün Ermeni ve Bolşevik çetelerinden kurtuluşunun 100'üncü yıl dönümü kutlamaları nedeniyle Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye gitti.

  • 2
  • 18
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BAKÜ’DE
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BAKÜ’DE

Erdoğan'ı, Haydar Aliyev Havalimanı'nda Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Yagub Eyyubov, Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Ramiz Hasanov, Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim ve Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral karşıladı.

  • 3
  • 18
ERDOĞAN, TÖRENİ ALİYEV İLE BİRLİKTE İZLEYECEK
ERDOĞAN, TÖRENİ ALİYEV İLE BİRLİKTE İZLEYECEK

Bakü'nün Ermeni ve Bolşevik çetelerinden kurtuluşunun 100'üncü yıl dönümü, askeri törenle kutlanacak. Bakü'nün Azadlık Meydanı'nda düzenlenecek töreni Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte izleyecek.

  • 4
  • 18
TÜRK ASKERİ 100 YIL ÖNCESİNİN KIYAFETLERİYLE TÖRENDE
TÜRK ASKERİ 100 YIL ÖNCESİNİN KIYAFETLERİYLE TÖRENDE

Törende Azerbaycan askerlerinin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) askerleri, 100 yıl öncesinin kıyafetleriyle yer alacak.

Süvari birliklerinin katılacağı törenin ardından Türk Hava Kuvvetleri akrobasi timi Türk Yıldızları, Bakü semalarında gösteri gerçekleştirecek.

  • 5
  • 18
BAKÜ’NÜN BAĞIMSIZLIK ÖYKÜSÜ
BAKÜ’NÜN BAĞIMSIZLIK ÖYKÜSÜ

1917 devriminin ardından Çarlık Rusya'nın yıkılması sonucu sömürge durumunda olan halklar, kendi bağımsızlıkları uğruna mücadele vermeye başladılar. 1828 yılından itibaren Çarlık Rusya'nın egemenliği altında olan Azerbaycan halkı da kendi bağımsızlığını ilan etmek istiyordu.

Müslüman Doğunun ilk demokratik cumhuriyeti olarak kabul edilen Azerbaycan Cumhuriyeti'nin bağımsızlığı, 28 Mayıs 1918'de Gürcistan'ın Tiflis şehrinde, Mehmet Emin Resulzâde başkanlığındaki Azerbaycan Milli Şurası tarafından ilan edildi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN