Arama

CIA'in gizlendiği 17 film

ABD Başsavcısı John Ashcroft'un, terörist Aullah al-Mujahir'in tutuklandığını duyurmak için, dünyanın kaostan kurtarılışını anlatan "En Büyük Korku" filminin vizyona girmesini beklediğini biliyor muydunuz? ABD ve CIA zaman zaman kendi politikasını destekleyecek; politik kararlarını, özellikle de kendi zihniyetini aklayacak filmler ve diziler yaptırır ve bu yapımlar üzerinden hem para kazanır hem de işgalci askerlerini özverili bir kahramana dönüştürür. CIA'in Hollywood'a sızdığını gösteren 17 filmi sizler için derledik.

  • 1
  • 20
CIA’İN FİLMLERDEKİ İMAJININ TARİHSEL KÖKENİ
CIA’İN FİLMLERDEKİ İMAJININ TARİHSEL KÖKENİ

Casus filmlerinin ilk örneklerden biri, Fritz Lang'ın dünyaca ünlü ajanların hayatlarına değinen Spione filmidir. Beyaz perdeye aktardığı gerilim filmleri ile Alfred Hitchcock, Tehlikeli Adam, The 39 Basamak ve Kaybolan Kadın gibi yapıtlarla türün popülerliğini artırdı. Daha sonra Avrupa'da müttefik ajanların kahramanlıklarını anlatan birçok film yapıldı. 1960'ların başına kadar CIA, filmlerde ve dizilerde yer almadı.

CIA'nın özellikle ünlü şahsiyetleri detaylı olarak araştırdığı, masum insanları piyon olarak kullandığı, kendi ajanlarını ortada bırakırken yabancı ve askeri liderlere suikast yaptığı, yıllar sonra tüm dünyada bilinen bir gerçek olarak ortaya çıkacaktı.

  • 2
  • 20
CIA'NIN AMACI NEYDİ?
CIA’NIN AMACI NEYDİ?

Filmler aracılığıyla teşkilatın olumsuz imajını düzeltme ve insanları "eğitme" arzusu, kuşkusuz CIA'in sinema endüstri ile çalışmaya yönelik kararının şekillenmesinde etkili oldu. Ancak tek amaç bu değildi. Amerikalıları Soğuk Savaş sonrası dünyada istihbaratın hâlâ gerekli olduğuna ikna etme, CIA'in fazla gizli kapaklı çalıştığına dair suçlamalarına karşılık verme ve Aldrich Ames vakasının yarattığı hasarı kontrol etme arzusu da bu kararda büyük bir rol oynadı.

Teşkilatın Hollywood'a yatırım yapmasının bir nedeni de Hollywood'un hem kamuoyunun hem de kongrenin teşkilata dönük desteğini artırma ve CIA'in halkla ilişkiler alanında yaşadığı felaketlerin azalmasına yardımcı olmasıdır.

CIA'in kendini halka tanıtmaya yönelik ilk önemli girişimi olan ve teşkilat tarafından çok sıkı bir şekilde denetlenen "The Classified Files of the CIA" adlı televizyon projesinin ortaya çıkması, bu faktörlerin nasıl rol oynadığını ortaya koyar.

  • 3
  • 20
CIA HOLLYWOOD İLE NEDEN VE NASIL ÇALIŞIR?
CIA HOLLYWOOD İLE NEDEN VE NASIL ÇALIŞIR?

CIA, Hollywood'la ilk işbirliğinde teşkilata negatif bir imaj yüklenmesini istemedi. O kadar ki, gazeteci Paul Barry "Hollywood, halkın teşkilat hakkında bilgilenmesinin tek yoludur" diyordu. CIA'in, "doğru" bir imaj yaratmak ve insanları CIA'in rolü ve faaliyetleri konusunda bilgilendirmek için Hollywood ile çalıştığını iddia ediliyordu.

Aynı şekilde CIA'in irtibat sorumlusu Chase Brandon da, CIA'i içeren filmlere ve televizyon dizilerine destek verdiğini ve teşkilatın, "birlikte çalışılmadığı" takdirde, kendisini yanlış betimlemelere açık bırakacağını, 1990'larda idrak ettiğini söylüyordu. "Sistematik olarak birçok filmde hep kötü adam rollerinde yer aldık" diyordu Brandon; "Bu nedenle CIA'i daha doğru bir biçimde temsil etmesi ve senaryolarda CIA'i daha adil bir şekilde resmetmesi için endüstriye yardım etmeye karar verdik."

  • 4
  • 20
Medusa Darbesi (2004)
Medusa Darbesi 2004

Gerilim/Gizem - 1 saat 50 dakika - IMDb: 7.8

Umulmadık bir zamanda ve şaibeli bir şekilde Çin'in Başbakan yardımcısı, bir çok soru işaretini ardında bırakarak öldürülür. Olay üzerine dört bir koldan gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde birincil zanlı olarak meşhur CIA tetikçisi Jason Bourne belirlenir. Ancak aslında böyle biri yoktur. Bu isim, David Webb adında bir süikastçının takma adıdır. Bir süre sonra kendi adını kullanarak cinayetler işleyen birinin olduğunu anlayan Webb, bu işin orta yerinde bulur kendisini. Bir de üstüne sevdiği kadın kaçırılır. Şimdi casuslar arası, aksiyon dolu bir savaş başlamıştır.

Yönetmen: Paul Greengrass Senaryo: Tony Gilroy

  • 5
  • 20
Kara Şahin Düştü (2001)
Kara Şahin Düştü 2001

Dram/Aksiyon - 2 saat 32 dakika - IMDb: 7.7

1993'te birleşmiş milletlerin Somaliye yiyecek yardımı yapmasının ardından gelen yardımları adamları tarafından toplatan Mohamed Farrah Aidid onbinlerce insanın ölmesine yol açmıştır. Bu olaya bir son vermek için özel eğitimli bir ekibin Aididin iki önemli adamını şehir merkezinde bir binada yakalamasına karar verilir. Plana göre şehre helikopterle gidilecektir binada iki adam yakalanılarak sıcak çatışma olmadan geri dönülecetir. 45 dakikada bitmesi planlanan bu görev helikopterlerden birinin düşürülmesiyle bir anda tersine döner. Bundan sonra sayıları az olan askerlerle binlerce somali 18 saat süren bir savaşa başlar.

Yönetmen: Ridley Scott Senaryo: Ken Nolan

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN