Arama

Babalar Günü'nde seyredebileceğiniz 10 film

Babalar ve çocukları, sinema sanatının vazgeçemediği konulardan biri. İçinde baba-çocuk ilişkisi barındıran ya da baba-çocuk ilişkisine odaklanan en iyi filmler hangileri? İşte 'Babalar Günü'nde babanızla birlikte seyredilebileceğiniz en güzel filmleri sizler için derledik.

  • 1
  • 10
UMUDUNU KAYBETME
UMUDUNU KAYBETME

Umudunu Kaybetme, eşi tarafından terk edilmiş ve herhangi bir maddî geliri olmayan bir babanın, Chris Gardner'ın hikâyesini anlatıyor. Gerçek bir hikâyeye dayanan filmde, Chris Gardner'ı Will Smith, oğlu Christopher Jr'yi de Will Smith'in oğlu Jaden Smith canlandırıyor. Chris, pahalı ve çabuk demode olan bir teknolojik aletin satışına büyük bir yatırım yapar ve satışlar başarısız olunca elinde avucunda ne varsa kaybeder. Karısı da onu terk edince 4-5 yaşlarındaki oğluyla yalnız kalır. Yapacak bir şey yoktur, günü birlik yaşamaya başlarlar. Bir süre sonra kaldıkları daireden de çıkartılınca nereyi bulurlarsa orada uyurlar; parklarda, istasyonlarda, hatta tuvaletlerde.

Bu sürede Chris sürekli iş bulmaya çalışır ve bir gün büyük bir borsa şirketinin yöneticisini bir Rubik küpünü çözerek etkileyip, şirkette stajyer olma imkânı yakalar. Staj süresinde ücret almasa da sonunda iyi bir iş bulacağını düşünerek stajyer olur. Tüm bu zorlukları yaşarken, Christopher babasından hiç ümit kesmez, babası da bir yandan oğlunu yetiştirmeye, her şeyi bir oyun haline getirerek onu hayal kırıklığına uğratmamaya çabalar büyük bir fedakârlıkla.

Yıllar sonra Christopher Jr Gardner'a evsiz günleriyle ilgili ne hatırladığını sorduklarında "Evsiz olduğumuzu söyleyemem, tek hatırladığım sürekli gidecek bir yerimiz vardı ve sürekli oradan oraya taşınır dururduk."

Vizyon tarihi: 2 Mart 2007

Süre: 1s 58dk

Yönetmen: Gabriele Muccino

Oyuncular: Will Smith, Thandie Newton, Jaden Smith devamı

Tür: Dramatik komedi, Biyografik

Ülke: ABD

IMDb: 8.0

  • 2
  • 10
BABAM VE OĞLUM
BABAM VE OĞLUM

Küçük Deniz, 12 Eylül darbesinin yıktığı hayatlardan birinde yetişir. Annesini henüz doğmadan kaybetmiş, bir gazetede yazar olarak çalışan babası tarafından mütevazı bir evde yetiştirilir. Ta ki babası Sadık, bir gün Deniz'i şaşırtacak bir haberle gelene kadar... Deniz artık babasıyla birlikte, hiç görmediği dedesinin yanında, küçük bir kasabada yaşayamaya kadar verene kadar tanıdığı tek bir akrabası yoktur.

Köye vardıklarında Sadık yıllar önce küstüğü babasını ilk kez görür. Aralarındaki bu küskünlük kolay kolay geçecek cinsten bir durum değildir. Sadık'ın dönüş sebebini anlamlandıramayan aile bir yandan çok mutluyken diğer yandan tedirgindir de. Zamanla Deniz bu hiç görmediği ailesine alışırken ve her şey düzelmeye başlamışken yaşanan bir dram herkesi derinden etkileyecektir.

"Ona bir oda ver baba, gidecek bir yeri yok." cümlesiyle kültleşen Babam ve Oğlum Türk sinemasının en dokunaklı filmlerinden biri olarak kabul görür.

Vizyon tarihi: 18 Kasım 2005

Süre: 1s 48dk

Yönetmen: Çağan Irmak

Oyuncular: Fikret Kuşkan, Hümeyra, Özge Özberk, Çetin Tekindor

Tür: Dramatik komedi

Ülke: Türkiye

IMDb: 8.4

  • 3
  • 10
BİSİKLET HIRSIZLARI
BİSİKLET HIRSIZLARI

Savaş sonrası yaşanan iki senelik işsizlik döneminin ardından nihayet iş bulabilen Antonio mutluluktan havalara uçar. İşi için kendisine lazım olan bisikleti almak için yataklarını satmaları gerekir ancak Antonio en sonunda para kazanabileceği için mutludur.

Yeni işinin ilk gününde bisikleti bir afişi yapıştırdığı sırada çalınır. Yaşadığı ailevi ve dünyevi problemleri çözebilmesi için acilen bisikletine yeniden kavuşması gerekir. Polis hırsızı kendilerinin bulmalarını söyleyince Antonio ve 10 yaşındaki oğlu Roma'yı karış karış dolaşarak bisikleti ararlar. Bulamayınca baba en son çare bisiklet çalmaya karar verir.

Vizyon tarihi: 13 Aralık 1949

Süre: 1s 29dk

Yönetmen: Vittorio De Sica

Oyuncular: Lamberto Maggiorani, Enzo Staiola, Lianella Carell

Tür: Dram

Ülke: İtalya

IMDb: 8.3

  • 4
  • 10
HAYAT GÜZELDİR
HAYAT GÜZELDİR

İkinci Dünya Savaşı'nın birkaç yıl öncesini anlatarak başlayan filmde başkahramanımız hayat dolu Guido'nun güzeller güzeli öğretmen Dora'ya vurulur ve tüm engellere rağmen evlenirler. Ardından bir de çocuk sahibi olan çiftin hayatlarındaki tüm pürüzler ortadan kalktığında savaş patlak verir. Yahudi oldukları için toplama kampına götürüldüklerinde Guido, oğluna esir kampının ve savaşın bir oyun olarak söyleyecek; oğlu, oyunu başarıyla tamamlarsa ödül olarak çok istediği bir oyuncak tankı hediye edecektir.

İkinci Dünya Savaşı'nın sivillerin üzerindeki yıkıcı etkisini beyaz perdeye en iyi uyarlayan filmlerden biri olan Hayat Güzeldir, tüm olumsuzluklara rağmen her daim bir umut ışığı olduğunu adında olduğu gibi, içeriğinde de barındırıyor. Gösterime girdiği dönem büyük ses getiren film Akademi'nin de büyük ilgisine nail olup, En İyi Yabancı Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Müzik olmak üzere üç dalda Oscar ödülü kazanmıştı.

Vizyon tarihi: 26 Şubat 1999

Süre: 1s 57dk

Yönetmen: Roberto Benigni

Oyuncular: Roberto Benigni, Horst Buchholz, Marisa Paredes

Tür: Dram, Komedi

Ülke: İtalya

IMDb: 8.6

  • 5
  • 10
KAPTAN FANTASTİK
KAPTAN FANTASTİK

Ben Cash, ABD'nin Kuzeybatı Pasifik ormanlarında, 6 çocuğu ile beraber bir kabinde medeniyetten izole bir hayat yaşar. Bu izole ortamda ebeveynlik, kendi doğrularını yaratır ve çocuklar moderniteye karşı bir bağışıklık kazanamazlar. Ben, kendini çocuklarını büyük bir titizlikle hem fiziksel hem de entelektüel olarak yetiştirmeye adar. Fakat karısı Leslie'nin ölümü ormandaki "düzeni" de sarsar. Zira çocuklar annelerinin cenazesine katılmak için şehre ve medeniyete dönmek isterler. Ev eğitimi ile yetiştirdiği çocuklarının hem annesi hem babası olan Ben için bundan sonrası ormandaki hayattan daha zor olur.

Vizyon tarihi: 10 Kasım 2016

Süre: 1s 58dk

Yönetmen: Matt Ross

Oyuncular: Viggo Mortensen, Frank Langella, George MacKay

Tür Dramatik komedi

Ülke: ABD

IMDb: 7.9

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN