Arama

Kişinin cömertliğinde bulunan dolaylı bağımlılık

İnsanın kendisinden başka insanların endişe ve sorunları hakkında düşünerek onlarla bağlantı kurmak, ilişkilerini güçlendirmenin iyi bir yoludur. Her durum gibi bu konuda da dikkatli olmak gerekir. Bu davranışı da aşırıya götürmek bize sonucu ağır zararlar verebilir. Çünkü kendi ihtiyaçlarınızı gidermek duygusal dengenizin önemli bir parçasını teşkil eder. "Kil insan sendromu" dolaylı bir bağımlılık biçimidir. İşte, kil insan sendromu yaşayan kişilerin bazı karakteristik özellikleri…

  • 1
  • 11
ADINI BENZETMEDEN ALAN SENDROM
ADINI BENZETMEDEN ALAN SENDROM

Sendrom, ismini bir benzetemeden yola çıkarak alıyor. Kolayca şekil alan kil gibi bu insanlar da her zaman bağlılık hissettiği insana göre şekil alır. Kil insanlar için dikkatlerinin merkezi her zaman onları çevreleyen insanlardır. İşin bir diğer tuhaf kısmı da kil insanlar, diğer insanların ihtiyaçlarını karşılamakla ilgili endişe duymazlar, aksine bu ihtiyaçları sezme gibi tuhaf bir beceriye de sahiptirler.

  • 2
  • 11
‘KİL İNSAN SENDROMU’
‘KİL İNSAN SENDROMU’

İnsanların kendi sıhhatlerini bir kenara bırakarak, tüm enerjilerini başkalarıyla ilgilenmeye harcamaları, kendilerini başkalarının mutluluğuna adamaları, psikoloji literatüründe 'kil insan sendromu' olarak yer alıyor. Bu sendrom, düşündüğümüzden daha fazla insanın hayatını etkiliyor. Konuyla alakalı en büyük problem, bu sendromun muhteşem bir durummuş gibi kabul edilen sosyal bir davranış olmasıdır.

Bu tür sendroma sahip kişiler, başkalarının taleplerini karşılamak için kendi ihtiyaçlarını bir kenara bırakır. Neticesinde de bu kişiler, kendilerini düşünmekten ve kendi sağlıklarına dikkat etmekten vazgeçtikleri için hastalanabilirler. Yani, kil insan sendromu yaşayan insanlar, başkalarına o kadar çok emek verir ki sonunda kendilerini unuturlar.

  • 3
  • 11
KENDİ İHTİYAÇ VE İSTEKLERİNİ UNUTURLAR
KENDİ İHTİYAÇ VE İSTEKLERİNİ UNUTURLAR

Kil insanlar, başkaları için o kadar emek harcarlar ki, sonunda kendi isteklerini, ihtiyaçlarını ve endişelerini unuturlar. Bir insan için bu durum, tüketici özellik taşır. Çünkü kendi ihtiyaçlarını düşünmeyen birinin bu gereksinimleri karşılaması çok zordur.

  • 4
  • 11
KARŞILIK BEKLEMEDEN İYİLİK YAPARLAR
KARŞILIK BEKLEMEDEN İYİLİK YAPARLAR

Bu sendromun insanda güçlü kalmasını sağlayan en önemli şey, kişiyi destekleyen bir temele sahip olmasıdır. Başkalarına iyilik yapmak, sosyal düzeyde sayısız olumlu güçlendirmeyi beraberinde getirir. Ayrıca bu insanlar karşılığında hiçbir şey beklemeden/kabul etmeden iyilik yapar.

Yaptıkları iyiliklerin karşılıklarını görmekten yoksundurlar. Sendrom sahibi kişiler acı çekecek olsalar bile yardımdan kaçmazken birine veya bir şeye ihtiyacı olduklarında tüm kapılar yüzlerine kapanır.

  • 5
  • 11
AŞIRI CÖMERT DAVRANIRLAR
AŞIRI CÖMERT DAVRANIRLAR

Cömertlik, kötü bir şey değildir. Fakat, cömert olunan durumlarda birinin kişiden yararlanmasının yolu açılmış olur. Hayatta herkes iyi olmaz. Kişiyi manipüle etmek isteyen, yalan söyleyen ve kişinin tüm enerjisini emen zararlı insanlar vardır. İlk olarak herkes kendini düşünmelidir.

Hayat boyunca insanın ilk olarak kendini düşünmesinin "bencillik" olduğu zihinlere işlendi. Ancak unutulan bir nokta vardı. Kişi, kendisine iyi bakmadığı sürece kimseye yardımcı olamaz. İnsanlara yardım, kişinin kendisini korumak için sınırlar çizerek yapılmalıdır.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN