Arama

Yaşamlarını tek bir kitaba sığdıran yazarlar

Yaşadığı dönemde oldukça üretken olan, sayısız eser veren yazarların yanı sıra bir de yaşadığı hayata tek bir eser sığdıran ve bu tek eserle ismini tüm dünyaya duyuran yazarlarımız da mevcut. Yani her yazar Balzac, Dickens ya da Tolstoy gibi olamıyor. Bazı yazarlara ilham perisi sadece bir kez uğruyor. Tek kitaplık yazarlar ve farklı kitapları olmasına rağmen sadece bir kitabı ile anılan yazarları sizin için derledik…

  • 1
  • 13
EMİLY BRONTE / UĞULTULU TEPELER
EMİLY BRONTE / UĞULTULU TEPELER

Bronte, yaşadığı hayatı tek bir kitaba sığdıran yazarların arasında yer alıyor. Uğultulu Tepeler, İngiliz edebiyatının en önemli eserlerinden biri.

İngiltere'de XIX. yüzyılın ikinci yarısı, "Victoria Dönemi" olarak adlandırılan bu dönem, orta sınıfın yükselişini, gösterişli yaşamların moda oluşunu simgeler. Brontë kardeşler, kadının edebiyatla uğraşmasının hoş görülmediği bu yıllarda, önce bir erkek kimliğiyle şiirler, sonra kendi adlarıyla klasikler arasında yer alacak üç önemli romana imza atmıştır. Emily Brontë 1848'de öldüğünde dünya edebiyatının en güzel romanlarından birini, Uğultulu Tepeler'i bırakmıştır ardında. Bu Victoria Dönemi romanı, kimine göre dünyanın gelmiş geçmiş en büyük aşk romanı; kimine göre her okunuşunda değişik tatlar veren çağlar ötesi bir eser ya da insanın içine işleyen bir anlatımla dile getirilmiş uzun bir şiirdir. Ölümünden bir yıl önce bitirdiği Uğultulu Tepeler'deki kişilerin yalnızca hayal ürünü kişiler olmadığı, Brontë'nin çevresindeki gerçek kişilerden derin izler taşıdığı da bir gerçektir.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

  • 2
  • 13
ANNE FRANK / ANNE FRANK'IN HATIRA DEFTERİ
ANNE FRANK / ANNE FRANK’IN HATIRA DEFTERİ

Nazilerin 2. Dünya Savaşında yaptığı Yahudi soykırımının tanığı olan ve bulundukları evde yaklaşık iki yıl boyunca ailesiyle saklanan Anne, yaşadıklarını günlüğüne yazmış. Ölümünden sonra bulunup yayınlanan ve 1942-1944 yıllarına ait olan günlük, o dönemde yaşanan vahşetin anlatılmasını da sağlamış.

Anne Frank Bergen Belsen kampında 1945 yılının Mart ayında 15 yaşında öldü. Aileden hayatta kalan tek kişi olan Otto Frank onun günlüğünü yayınladı. Anne Frank'ın Hatıra Defteri o zamandan beri dünyada en çok okunan kitaplardan biri oldu. Otuzun üzerinde dile çevrildi ve 16 milyon adet satıldı.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

  • 3
  • 13
HARPER LEE / BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK
HARPER LEE / BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK

Alabama doğumlu olan yazar Harper Lee, Huntington Koleji ve Alabama Üniversiteleri'nde okudu. Bir süre Alabama'nın Oxford kentinde eğitim gördükten sonra, Eastern Air Lines'ta işe girdi. Birkaç kısa hikâye yazan Lee, 1960 yılında ünlü Bülbülü Öldürmek romanını yazdı. Yazarın tek romanı olan bu eser çok başarılı bulundu, büyük başarı kazandı ve filme çekildi. Ancak Harper Lee bir daha roman yazmadı.

Bülbülü Öldürmek ilk yayımlandığında satış rekorları kırdı ve yazarını kısa sürede üne kavuşturdu. 1961 Pulitzer Edebiyat Ödülü kazandı, bir yıl sonra Gregory Peck'in başrolünü oynadığı bir filmde beyazperdeye aktarıldığında da Oscar aldı. Bu romanın böylesine büyük başarı sağlamasının nedeni, olayların çocuk ruhuna ve hayal gücüne uygun bir şekilde değerlendirilmesiydi.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

  • 4
  • 13
ALIKLAR BİRLİĞİ - JOHN KENNEDY TOOLE
ALIKLAR BİRLİĞİ - JOHN KENNEDY TOOLE

Toole, 32 yaşında intihar etti. İntihar ettikten birkaç yıl sonra basılan kitabıyla adını duyurmayı ve yaşatmayı başardı. Üstelik kitap 1981 Pulitzer Edebiyat Ödülünü aldı. Bu ödül yaşamayan birine verilen ilk ödüldü.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

  • 5
  • 13
OBLOMOV - İVAN GONÇAROV
OBLOMOV - İVAN GONÇAROV

Gonçarov'un daha önce yayımlanan birçok yazısı olsa da adını Oblomov ile duyurdu. Dönemin toplumsal yaşantısına ışık tutan eserde, kendi halinde ve aylak bir kişi olan Oblomov'un hikayesi anlatılır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN