Arama

Mozart kimdir? Mozart'ı kim, nasıl öldürdü? 🎹

Müzik dehalarından biri olan Wolfgang Amadeus Mozart, sadece 35 yıl yaşadı. Buna rağmen ardında 626 eser bıraktı. Ölüm sebebi, Mozart hakkında muallakta kalan pek çok şeyden yalnızca bir tanesi. Peki, Mozart nasıl öldü?

  • 1
  • 13
MOZART KİMDİR?
MOZART KİMDİR?

Mozart, bir müziği sadece tek bir sefer dinledikten sonra hafızasına kaydedebiliyor, hata yapmadan notaya dökebiliyordu.

Wolfgang Amadeus Mozart, 27 Ocak 1756 yılında Avusturya'nın Salzburg kentinde doğdu. Babası Leopold Mozart, Salzburg Başpiskoposluğu Saray Orkestrası'nda keman çalan, bir çok besteler ve keman için bir metod yazan bir müzikçiydi.

Mozart, henüz çocukken müzik dersleri almaya başladı. Hatta bu dönemde bazı eserler besteledi. Müzik otoriteleri Mozart'ın henüz çocukken bestelediği eserlerde bile müzikal dehasının izlerinin görüldüğünü belirtir.

  • 2
  • 13
MÜZİKAL GELİŞİMİ
MÜZİKAL GELİŞİMİ

Mozart bir tenordur. Ayrıca solaktır.

Daha küçük yaşta kendiliğinden çaldığı piyanoda, parçaları babası dikkatle dinliyor, notalarını yazıyordu. Babası onun üstün kabiliyetini bütün dünyaya tanıtabilmek için Avrupa'nın baş kentlerinde uzun bir konser turnesine çıkardı. Dinleyiciler bu sakin tavırlı küçük çocuğun kabiliyetine hayran kalmıştı. Mozart her gittiği yerde alkış topluyordu. Londra'ya gittiğinde keman için 6 sonat besteledi. Ayrıca ilk senfonisini burada tamamladı.

  • 3
  • 13
600'DEN FAZLA ESER BESTELEDİ
600'DEN FAZLA ESER BESTELEDİ

Mozart'ın en büyük rakibi, kırktan fazla opera yazan italyan besteci Antonio Salieri'ydi

Wolfgang Amadeus Mozart, çok erken yaşlardan itibaren olağanüstü doğal yeteneğini gösterdi ve beş yaşından itibaren müzik besteledi. Müzik tarihinin en büyük müzisyenlerinden biri kabul edildi. Piyanist, orgcu, kemancı ve şef olan Mozart 600'den fazla eser besteledi.

  • 4
  • 13
TÜRK MARŞI'NI BESTELEDİ
TÜRK MARŞI'NI BESTELEDİ

Mozart toplamda 600'ün üzerinde eser bestelemiştir. Bunlar arasında 41 senfoni, 27 piyano konçertosu, 5 keman konçertosu, 24 konser aryası, 23 yaylı çalgı dörtlüsü, 22 opera bulunur.

1780 yılında Mozart, ilk büyük operası İdomeneo'yu Münih'te sahneledi. Daha sonra Viyana'ya yerleşti. Viyana'da bulunması, Türk tarihi için önem taşır. Türklerin Avrupa'da ilgi duyulduğu olduğu o yıllarda, Mehter Marşı'ndaki ritimlerden esinlenerek Rondo Alla Turca, yani Türk Marşı'nı besteledi.

Ardından, "Saraydan Kız Kaçırma" operası ile büyük ses getirdi. Operada söz edilen saray Topkapı Sarayı'ydı ve opera Osmanlı'dan bahsediyordu.

  • 5
  • 13
KISKANÇLIĞIN GETİRDİĞİ DÜŞMANLIK
KISKANÇLIĞIN GETİRDİĞİ DÜŞMANLIK

Mozart aslında yedi kardeşin en küçüğüdür ancak Maria Anna dışındaki beş kardeşi, henüz bebekken ölmüştür.

O dönem Mozart'ı oldukça kıskanan bir müzisyen vardı. Viyana Sarayı'nın baş bestecisi, Antonio Salieri... Salieri, Mozart'ın evine hizmetçi kılığında bir casus gönderecek kadar ileri gitmiş, bütün özel hayatını takip ederek krala onun açıklarını anlatmıştır. Mozart ise bu dönemde maddi sıkıntılar çekmiş, yeteneksiz öğrencilere bile ders vererek geçinmeye çalışmıştır.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN