Arama

Dünyanın sekizinci harikası 'Toprak Askerler'

Çin'de yaklaşık 2 bin 200 yıl önce siyasi birliği sağlayan İmparator Çin Şıhuang'ın yaptırdığı "Toprak Askerler" asırlardır tarihe meydan okuyor.

Dünyanın sekizinci harikası  ’Toprak Askerler’

Çin'de yaklaşık 2 bin 200 yıl önce siyasi birliği sağlayan İmparator Çin Şıhuang'ın M. Ö. 259-210 yıllarında imal ettirdiği "Toprak Askerler" (Bingmayong) asırlardır tarihe meydan okuyor. Ülkenin Şanşi eyaletine bağlı Şian kentinin Lintong bölgesinde 1974'te bir tarım işçisi tarafından keşfedilen ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 1987 yılında Dünya Kültür Mirasları Listesi'ne alınarak dünyanın 8. harikası olarak kabul edilen Toprak Askerler, asırlardır Çin İmparatoru'nu koruyor.

Dünyanın sekizinci harikası  ’Toprak Askerler’

İmparatorun ordusunda bulunan binlerce askerin heykeli, kıyafetlerinden ten rengine kadar, yüzleri bire bir taklit edilerek yapılmış. Halen küçük bir bölümü gün ortaya çıkarılan askerlerin tamamı, heykellerin kimyası halen çözülemediği için gün yüzüne çıkarılmıyor. Bunun başlıca nedeni ise heykellerin bir hafta içinde orijinal hallerini kaybederek toprak rengine dönüyor olmaları. Uzmanlar, bu dönüşümün nedenini belirlemeye çalışıyor.

Dünyanın sekizinci harikası  ’Toprak Askerler’

Dev yer altı ordusundan bugüne kadar iki bin civarında askerin gün yüzüne çıkarıldığı, ancak boya ve renk hususunun hala gizemini koruması nedeniyle 6 bin civarındaki askerin yerleri tespit edildiği halde gün yüzüne çıkarılmadığı belirtiliyor.

Dünyanın sekizinci harikası  ’Toprak Askerler’

Toprak Askerlerin inşası eski Çin Hükümdarı Qin Şhi Huang'ın ölümüyle ilişkilendirilir. Çin'de Qin Hanedanlığı döneminden önce eski bir geleneğe göre hükümdar öldüğünde hizmetkârları, savaş malzemeleri, askerleri, özel eşyaları ve hatta eşleri ile birlikte gömülürdü. Ancak Çin hükümdarı Qin Şhi Huang öldüğünde kendisi için askerlerinin ve hizmetkarlarının öldürülmesini istememiş ve kendisine diğer dünyada eşlik etmek üzere pişmiş toprak ve bronzdan askerler, savaş arabaları, hizmetkarlar ve diğer ihtiyaçlarının hazırlanmasını emretmiştir. Bu ordunun Çin'de ilklerin hükümdarı olarak bilinen Qin Şhi Huang'ın mezarını koruduğuna inanılır.

Dünyanın sekizinci harikası  ’Toprak Askerler’

"Toprak Askerler" ya da "Terra Cotta Ordusu" olarak bilinen ve M.Ö. 210 yılında yapılmış olan yer altı heykel ordusu, 1974'te Çin Halk Cumhuriyeti'nin Shaanxi eyaletine bağlı Xi'an yakınlarında bir çiftçi tarafından bulundu. Söz konusu ordunun "İlklerin İmparatoru" olarak bilinen Qin Shi Huang'ın mezarını koruduğuna inanılır. Yeraltı ordusunun bulunduğu bölgede yer alan Li San dağının, Uzakdoğu doğada var olan yaşam enerjisini, yaşanılan mekânlarda harekete geçirme yöntemlerini gösteren eski bir Çin öğretisi olan Feng Shui felsefesine göre seçildiği bilinir.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN