Arama

Bilim kurgunun babası Jules Verne'den ilham veren alıntılar

Jules Verne, sadece büyük bir yazar değildi, aynı zamanda bir ilham kaynağıydı. Onun romanlarıyla büyüyen kuşaklar Everest'in zirvesine ulaştı, Ay'a ayak bastı, balta girmemiş ormanların derinliklerini keşfetti. Denizler Altında 20 Bin Fersah, 80 Günde Devrialem, Ay'a Yolculuk, Dünyanın Merkezine Yolculuk gibi romanları tüm dünyada milyonlarca okur tarafından çok sevildi. Bugün bilim kurgunun babası olarak kabul edilen Jules Verne'in ölüm yıl dönümü... Sizler için Jules Verne'den ilham veren alıntıları derledik.

"Zira bilim, vicdansız kişilerin elinde tehlikeli olabilir."

Jules Verne, 19. yüzyılın en büyük yazarlarındandı. Denizler Altında 20 Bin Fersah, 80 Günde Devrialem, Ay'a Yolculuk, Dünyanın Merkezine Yolculuk gibi romanları tüm dünyada milyonlarca okur tarafından çok sevildi, bilimkurgunun babası kabul edildi. Okurunu Fransa'dan başlayıp diğer Avrupa ülkelerinde, sonra Türkiye dahil Asya, Afrika, Amerika ve Avustralya'da kutuplarda, okyanuslardaki takımadalarda yolculuğa çıkardıktan sonra Ay'a kadar götürdü.

"Günün birinde, güneşin benim saate göre doğmaya karar vereceğinden emindim zaten!"

"Gelecekte insanlar, akıllara hayret verecek şeylerle karşılaşacaklardır. Kutuplardaki buz yığınları atom kuvvetiyle eritilecek, milyonlarca dönüm verimli arazi dünyaya katılacak. İnsanlar göklere tamamen hâkim olacak. Mevsimlerin seyri değiştirilecek ve çöller birer bahçe haline getirilecek; Gezegenlere yolculuk başlayacak ve insanlar Venüs ve Merih'e gitmek için planlar kuracaklar."

"Dünyada beklenmedik bir şey yoktur..."

1888 yılında kaleme aldığı 'Denizler Altında Yirmi Bin Fersah'ta, elektrikle çalışan bir denizaltı olan ve okyanusun en derin noktalarına kadar ulaşabilen Nautilus'ün yapabildiklerini yapan denizaltılarını bugün ancak kullanmaya başladığımızı söyleyebiliriz.

''Tüm yaşamı boyunca hiçbir şeye karar vermeden ölen bir adam, bu dünyada mükemmeliyete yaklaşmış demektir.''

1863'te kaleme alınan "Yirminci Yüzyılda Paris" eserinde, idam cezasının geleneksel yöntemlerin ötesinde, elektrik akımı verilebilen bir sandalye vasıtasıyla gerçekleştirildiğini görürüz. Elektrikli sandalye ile idam yönteminin ilk olarak 1888'de kullanıldığını hatırlatalım.

Bilim kurgunun babası Jules Verne’den ilham veren alıntılar

"Aileni hiçbir zaman unutma! Onurlu ve mert bir insan ol! Asla yalan söyleme! Elinden geldiği kadar çok çalış! Senden zayıf olanları da daima koru!"

Verne'in "Kaptan Hatteras'ın Maceraları" adlı kitabı bir dergide yayınlanmaya başlamıştı. Bu kitapta Verne, Kuzey Kutbu keşfedilmeden 50 yıl önce bu olaydan bahsediyordu.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN