Arama

İslam'da yaşlılıkla ilgili ayet ve hadisler

İnsanın doğumla başlayan hayat serüveni; çocukluk, gençlik, yetişkinlik ve yaşlılık basamaklarından geçip ölümle nihayete erer. Kul olarak iyi işler yapmak, ibadet ve taat ile hayata anlam katmak için bu dönemlerin her biri birer fırsattır. İnsanı kemale ulaştıran, olgun bir mümin olmanın huzurunu yaşatan en kıymetli dönem ise yaşlılıktır. Yaşlılık, bedenin yorulduğu ancak ruhun tecrübeyle yoğrulduğu bir bilgelik dönemidir. Bu dönemde yaşlılara hürmet etmek ise ömre bereket katmanın en değerli yoludur.

  • 1
  • 20
Allah’ın dualarına icabet ettiği kimseler
Allah’ın dualarına icabet ettiği kimseler

Yaşlılar, Allah'ın dualarına icabet ettiği, ihsan ve ikramına mazhar kıldığı kimselerdir. Milli ve manevi değerlerimizi, kültürümüzü yarınlara taşıyan, geçmişimizle geleceğimizi birbirine bağlayan en değerli köprülerimizdir. Sevgili Peygamberimiz, "İnsanların en hayırlısı kimdir?" sorusuna cevaben "Ömrü uzun, ameli güzel olandır." buyurmuştur.

  • 2
  • 20
Bir hikâye:
Bir hikâye:

Mekke'nin fethedildiği gündü. Hasret bitmiş, Sevgili Peygamberimiz ve güzide ashabı yıllar önce zorla çıkarıldıkları yurtlarına dönmüşlerdi. Müminler sevinçle birbirine sarılıyor, böyle bir günü lütfettiği için Allah'a şükrediyorlardı. Resûl-i Ekrem'in hicret arkadaşı, sadık dostu Hz. Ebubekir ise şehre girer girmez doğruca babasının yanına gitmişti.

İslam'ı kabul etmesini çok arzu ettiği babasını alıp Resûlüllah'ın huzuruna getirdi. Allah Resulü, yaşlılıktan saçı sakalı ağarmış, gözleri görmeyen Ebû Kuhâfe'yi karşısında görünce her zamanki mütevazı, zarif ve hürmetkâr hali ile şöyle buyurdu: "Bu ihtiyarı evinde bıraksaydın da biz ona gitseydik olmaz mıydı?"

Yaşlıları hayatın coşkusundan uzaklaştırmak, toplumdan dışlamak onları mutsuzluğa ve yalnızlığa sürükler. Hâlbuki saygı gören, hali hatırı sorulan, fikrine danışılan bir yaşlı, kendisini huzurlu ve güvende hisseder. Yalnızlığın ve terk edilmişliğin sebep olacağı sıkıntı ve bunalımlardan kurtulur.

Hayatta ilgi, sevgi ve desteğimizi en çok hak edenlerin başında anne babamız gelir. Resûlüllah (s.a.s), "Rabbin rızası, anne babanın rızasına, öfkesi de anne babanın öfkesine bağlıdır." buyurmuştur.

Anne babamıza göstereceğimiz şefkat ve merhamet, onların huzurlu bir yuvaya en çok ihtiyaç duyduğu ihtiyarlık çağında ayrı bir önem taşır. Ömürlerinin bu en hassas döneminde onların yanı başında olmak, ihtiyaçlarını karşılamak, hayır dualarını almak bize Allah'ın rızasını kazandıracak en önemli vesilelerdendir.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN