Arama

  • Anasayfa
  • Galeri
  • İslam
  • Ebü’l Hasan Nedvi’nin kaleminden Müslümanların Gerilemesiyle Dünya Neler Kaybetti?

Ebü’l Hasan Nedvi’nin kaleminden Müslümanların Gerilemesiyle Dünya Neler Kaybetti?

Hintli âlim, İslam davetçisi ve edip olan Ebü'l Hasan Nedvi, İslam dinine son derece bağlı ve tasavvufla iç içe olan bir çevrede yetişti. Gerçekleştirdiği konuşmalar ve ortaya koyduğu eserlerle kısa sürede İslam dünyasında büyük yankı uyandıran Nedvi, İslami ilimlerde otorite sayılmasının yanında etkileyici bir hitabete de sahipti. Arapça, Urduca ve İngilizce olarak yazdığı veya konuşmalarından derlenen kitap ve risalelerinin sayısı 700'ü bulur. İslam dünyasının önemli bir şahsiyeti olan Ebü'l Hasan Nedvi'nin "Müslümanların Gerilemesiyle Dünya Neler Kaybetti?" adlı eserinden 20 alıntıyı derledik.

Birçok kimseler bugün ilmini, aklını ve kabiliyetlerini çarşıdaki ticaret malları gibi piyasaya sürmekte ve açık artırma ile kim daha fazla para verirse ona satmaktadır.

Allah bizi insanları kula kulluktan bir olan Allah'a kulluğa; dünyanın darlığından geniş ufkuna ve dinlerin zulmünden İslam'ın adaletine çıkarmak için gönderdi.

Milletlerin, düşmanlık, husumet, harpler ve ırkçılık sebebiyle birbirlerine girmeleri; hakikî düşmanlarını bırakıp onların kin ve tuzaklarını unutmalarındandır. Zira ateş yakacak bir şey bulamayınca kendini yakar.

Avrupalılar daima ruhaniyetten uzak, boş bir din ararlar. Bunun dışında hiçbir dini kabul etmezler.

İslam "Benim memleketim yalnız bir dünyadır" diyen materyalizmi reddettiği gibi dünya hayatını küçümseyen Hristiyanlığın "Bu âlem benim memleketim değildir" görüşünü de şiddetle reddeder. İslam orta yolu takip eder.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN