Arama

Teoman Duralı'nın Öyle Geçer Ki Zaman kitabından 20 alıntı

Öyle Geçer Ki Zaman, Teoman Duralı'nın bugüne dek gezip gördüğü yerleri okuyup araştırdığı konular üzerinden bir hakikat arayıcısının izlerini sürüyor. Zonguldak'ta geçen çocukluk yıllarından dayısı ile ettikleri muhabbetlere, hiçbir zaman sevemediği okul yıllarından dile olan merakına, Norveç'te kaptanlık hayalinden Kapalıçarşı'da geçen çalışma faslına kadar birçok hikayeyle hayatının tüm ayrıntılarına değiniliyor. İşte, "Bir Teoman Duralı kitabı" olan Öyle Geçer Zaman Ki'den hocaya, yaşama, felsefeye ve medeniyetimize dair en çarpıcı alıntılar…

"Tarihimizin en büyük adamlarından biri, hattâ adamı II. Abdülhamit Han, nereden geldiğini bir türlü çözemediğim olağanüstü bir devlet bilincine sâhip."

"Halk, bizde köylüdür(..) İşçi de halk değil artık, halk denildi mi rençber akla gelir. Rençberliği de baş tacı eden dindir..."

"Kelimeyişehâdet yeliyle yelken açıyorum zamansız- mekânsız âleme
Heyhât öyle geçer ki zaman
Seni unutmağa var mı imkân..."

"Amerika'ya dönersek, dünya nasıl bir ânda değişmeğe ve Amerika önemli bir kutup hâline gelmeğe başlıyor?"

"En acısı veya en dramatik olanı da dediğim gibi yazıyı, bin yıla yakın süredir kullandığımız bir yazıyı bir günden öbürüne değiştiriyoruz. Hâlbuki yazımız, her yazı gibi ve her dil gibi medeniyetin yansımasıdır, yansıtılmasıdır."

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN