Arama

Mutlaka okunması gereken 15 klasik 15 alıntı

Kitap okumak, klasikleri okumakla başlar. Çoğu okura da okuma aşkını kazandıran bu yapıtlardır. Zamana meydan okuyan ve insanların aklından çıkmayan bu eserlerle insanlar yeni bir dünyaya doğru yelken açarlar. Sizler için okumanız gereken 15 klasik 15 alıntıyı derledik.

  • 1
  • 30
SATRANÇ-STEFAN ZWEIG
SATRANÇ-STEFAN ZWEIG

"Czentovic hiçbir şey söylemeden kafasını eğdi. Bir sonraki hamlesini yapması yedi dakika sürdü, oyun onun kaplumbağa hızıyla uzadıkça uzuyordu. Adam gittikçe daha da katılaştı. Her hamlesinde sonuna kadar kullanıyordu zamanı."

Avusturyalı Dr. B. İkinci Dünya Savaşı sırasında Hitler'in Gestapoları tarafından sorgulanmak üzere bir otel odasına kapatılır ancak bu odadaki yalnızlık ve katlanmak zorunda kaldığı soyut işkenceler sonrasında yaşadığı ruhsal sıkıntılar; zihinsel olarak bir satranç şampiyonu olması beklenmeyen ancak dünya şampiyonu unvanını alan kaba ve görgüsüz Czentovic'le oynadığı satranç oyunu öncesinde ve sonrasında etkileyici bir şekilde anlatılır. Dr. B., şah-mat diyerek bu zihinsel savaşa son vermek ister ancak oyun, onun söylediği şekilde bitmeyecektir.

Dünya satranç̧ şampiyonu Mirko Czentovic'e meydan okuyan gizemli adamın hikâyesini okurken insan zihninin sınırlarına şaşıracak, kendinizi siyah ve beyazın mücadelesinde taraf seçerken bulacaksınız.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın...

''İnsan bekler, bekler, bekler, şakakları zonklayana denk düşünür, düşünür, düşünür. Hiçbir şey olmaz. İnsan yalnız kalır.''

  • 3
  • 30
DÖNÜŞÜM-FRANZ KAFKA
DÖNÜŞÜM-FRANZ KAFKA

Bitmemiş romanların yazarı Franz Kafka'dan daha ilk cümlesiyle sadece ana karakterinin değil, okurunun da dünyasını altüst eden bir başyapıttır Dönüşüm.

İlk olarak 1915'te yayımlanan Dönüşüm, hikâyenin kahramanı Gregor Samsa'nın kendini bir sabah dev bir haşereye dönüşmüş halde bulmasıyla başlar ve hayatındaki değişiklikleri aktararak devam eder. Edebiyat dünyasında Kafka'nın en popüler eserlerinden biri sayılan yapıt, sade bir dille okuyucuya "toplumun farklı olanlara yaptığı muamele" hakkında bir fikir kazandırırken, diğer yandan küçük burjuva toplumlarındaki aile yapılarını en ince ayrıntısına kadar gözler önüne serer. Dönüşüm ile Kafka, bir insanın haşereye dönüşmesini, soyut bir kavram olarak değil de, toplumsal ve felsefi birtakım etkilerle ele almıştır. Kafka; Gregor'un annesi, babası, kız kardeşi Grete, hizmetçileri, patronu, yarattığı diğer karakterler ve tema çeşitliliği ile okuyucuyu kendine bir kez daha hayran bırakır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın...

"Paltom bile ağır gelirken, nasıl taşırım koskoca dünyayı sırtımda..."

  • 5
  • 30
SAVAŞ VE BARIŞ-TOLSTOY
SAVAŞ VE BARIŞ-TOLSTOY

Savaş ve Barış dünyanın bütün edebiyat otoriteleri tarafından 'en büyük roman' olarak kabul edildi. Rus yazar Lev Tolstoy'un 1805-1813 yılları arasında cereyan eden Napoleon Savaşları sırasındaki Rusya'nın durumunu ortaya koyan Savaş ve Barış, dünya edebiyatının önde gelen romanlarından birisidir. Bir yönüyle tarihi roman olma özelliği de taşıyan romanda dönemin Rusyasındaki sosyal, kültürel ve ekonomik sebeplerden kaynaklanan sınıf çatışmaları da görülür. 160'a yakını gerçek olmak üzere yaklaşık 600 kahraman, kurgu ile gerçek arasındaki çizginin belirsizliğinde, tanıklık ettikleri döneme okurun da sokulmasına izin veriyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın...

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN