Arama

Mutlaka okumanız gereken 20 polisiye kitap

Agatha Christie'nin dünyaca ünlü eserleri yazarken, banyoda elma yemek gibi ilginç bir alışkanlığı olduğunu biliyor muydunuz? Ya da Paul Auster'ın kızının ismini koyarken, 'New York Üçlemesi'nin kahramanlarından Sophie Fanshawe'den ilham aldığını? Sizler için, mutlaka okumanız gereken 20 polisiye kitabı derledik.

  • 1
  • 20
Hayaletler - Paul Auster
Hayaletler - Paul Auster

Mavi, bir özel dedektif... Müşterisi Beyaz için Turuncu Cadde'de oturan Siyah'ı izleyip hakkında ayrıntılı rapor yazmaya çalışıyor. İnsanların sadece renklerle var olduğu, kimin gerçek, kimin hayal ürünü ya da hayalet olduğu anlaşılmayan bir ortamda gerilim yaratan olaylar sonunda Mavi, neredeyse Siyah'ın yaşamı içinde kaybolma noktasına geliyor. Bir başkasını izleme teması üzerine kurulu polisiye roman şablonu bu kitapta kişinin kendi kendini izlemesi sonucuna vararak genel geçer klişenin dışında bir özgünlük taşıyor. Kişilerin benlik arayışları ve gerçek arasındaki ilişkiler, Paul Auster'ın akıcı diliyle hayata geçiyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 2
  • 20
Casus - Clive Cussler
Casus - Clive Cussler

Takvimler 1908'i gösterirken dünya hızla savaşa doğru sürükleniyor, uluslararası gerilim giderek tırmanıyordu. Güç paylaşımında rakiplerini alt etmeyi varlık koşulu sayan büyük devletler, casusluk ağlarını düşman sahalarında sınamaktan çekinmiyorlardı. Zırhlı savaş gemileri için hayati önemi olan topların dâhi tasarımcısı Arthur Langner'ın intihar süsü verilmiş bir suikastla öldürülmesiyle Amerikan Donanması büyük bir yara almıştır. Adına rüşvet lekesi de bulaştırılan Langner'ın kederli kızı, babasının anısını temize çıkarmak için Van Dorn Dedektiflik Bürosu'na başvurur.

Ajan Isaac Bell'in üslendiği dosya, peş peşe gerçekleşen ve tek bir merkezden yönetildiği, üstelik çok gizli bir askeri projeyle bağlantılı olduğu anlaşılan cinayetlerle gittikçe karmaşıklaşacak, Bell bir anda kendini Amerikan donanma gücünün kaderini tayin edecek büyük bir hesaplaşmanın ortasında bulacaktır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 3
  • 20
On Küçük Zenci - Agatha Christie
On Küçük Zenci - Agatha Christie

Her birinin gizledikleri ve korktukları sırları olan on kişi, Zenci Adası'ndaki ıssız bir malikâneye davet edilirler. Ancak malikâneye giden grubu bir sürpriz beklemektedir, ev sahibi ortalarda yoktur. Geçmişlerindeki karanlık sırlardan başka hiçbir şeyleri olmayan bu insanlar adada mahsur kalmışlardır. Konuklar bir süre sonra gizledikleri sırları birbirlerine anlatırlar. Ve teker teker ölmeye başlarlar... Peki, konuklar buradan kurtulabilecek midir?

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 4
  • 20
Algernon'a Çiçekler - Daniel Keyes
Algernon'a Çiçekler - Daniel Keyes

Çok düşük bir IQ ile doğan Charlie, bilim adamlarının, zeka seviyesini artıracak deneysel ameliyatı gerçekleştirmeleri için kusursuz bir adaydır. Bu deney, Algernon adındaki laboratuvar faresinde test edilmiş ve büyük bir başarı elde edilmiştir.

Ameliyattan sonra, Charlie'nin durumu günlüğüne yazdığı raporlarla takip edilmeye başlanır. İlk yazdığı raporlara çocuksu bir dil ve imla hataları hakimdir ve sonra ameliyat etkisini göstermeye başlar. Charlie artık, insanların kendisiyle dalga geçemeyeceğini ve bir sürü arkadaş edineceğini, aşık olduğu kadına açılabileceğini düşünür. Fakat zekâsı normalin çok üstüne fırladığından, çevresinde yadırganır, kıskanılır ve istemiş olduğu arkadaşları edinmekte yine başarısız olur ve yine yalnızdır. Bu deney, son derece önemli bir buluş olarak görülüyordu, ta ki Algernon'da ani bir gerileme baş gösterene kadar. Acaba Charlie'de de aynı gerileme olacak mıydı?

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 5
  • 20
Arşivdeki Casus - Sheila Fitzpatrick
Arşivdeki Casus - Sheila Fitzpatrick

1960'ların sonuna doğru bir doktora öğrencisi, "casus akademisi" olarak bilinen St. Antony's'den yola çıkarak tez yazmak üzere Moskova'ya gider. Soğuk Savaş'ın, akademik casus raporlarının soğuk ve yanlış dilini bir kenara bırakıp Sovyetler Birliği'ni analiz etmek için yeni bir dil, yeni bir bakış arar. Aradığı bu dili, Lunaçarski'nin ailesinde bulacaktır. Lunaçarski'nin kayınbiraderi ve özel sekreteri Igor Sats'la kurduğu dostluk, Batılı tarihçiye Devrim'in kuşağını tanıttı. Sheila Fitzpatrick, her köşesinde kasvet gördüğü Moskova sokaklarını, Rus romanlarından fırlamış gibi duran olağanüstü portreleri yakalamak için arşınlayacaktır artık.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN