Arama

Düzenli kitap okumanın insana kazandırdığı 25 özellik

Her sayfasında başka bir heyecan, başka bir dünya barındırır kitaplar. Siz sayfaları çevirdikçe dünyanın en huzur verici kokusunu duyarsınız. Bazen kahramanların hissettiklerini hisseder, bazen uzun süre tesirinden çıkamazsınız. Sadece an itibariyle sizi başka dünyalara götürmez. Düzenli elinize alıp okuduğunuz her kitapta kişiliğinize, yaşam tarzınıza, hayata bakış açınıza yön verir kitaplar. İşte, kitapların size kazandırdığı yirmi beş özellik...

Okumak stresi azaltır. Yapılan araştırmalara göre stresi azaltan en etkili yolun kitap okumak olduğunu gösterdi.

Uykusuzluk çekenler için en iyi yöntem okumaktır. Sakinleşmek ve iyi bir uyku çekmek için en ideal çözüm kitap okumaktan geçer.

Okumak empati duygusunu güçlendirir. İnsanlar okuduğu kitaplardaki karakterlerle kendisini özdeşleştirir. Karakter kurgudan ibaret de olsa empati kurulur.

Okumak beyin fonksiyonlarını hızlandırır. Emory Üniversitesinin yaptığı bilimsel alıştırmaya göre kitap okumak insanı daha zeki yapıyor.

Depresyondan kurtulmak için başvurulacak yollardan en etkili olanı kitap okumaktır. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre kişisel gelişim kitaplarının depresyondaki insanlar için faydalı olduğunu gösteriyor.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN