Arama

Dünya edebiyatının en iyi 10 polisiye romanı

İçinde gizem, cinayet, suç, şüphe, seri katillerin olduğu kitaplar, okuyucuyu kendine hapseder. Okumaya başladığınız andan itibaren sizi etkisi altına alıp zamanı unutturacak 10 polisiye romanı derledik.

  • 1
  • 12
POLİSİYE ROMANIN TİPOLOJİSİ
POLİSİYE ROMANIN TİPOLOJİSİ

Sıradan okurların yanı sıra, kimi yazarların düşünür ve sanatçıların da ilgisini çeken polisiye roman türü, 19. yüzyılın ikinci yarısında sanayileşme, kentleşme ve kitle kültürlerinin oluştuğu döneminde ortaya çıktı.

Okuyucuya en başta bir cinayet sunulur ve bu cinayeti işlemesi muhtemel olan kişiler, birer ipucudur. Olaylar ve olayların sürükleyiciliği her zaman karakter derinliğinin önünde gider. Polisiyelerde suç genelde bireyseldir; dedektif veya amatör meraklı biri tarafından cinayetin çözülmesinin ardından, suçlu yakalanıp cezalandırılır.

  • 2
  • 12
POLİSİYE ROMANIN TARİHİ
POLİSİYE ROMANIN TARİHİ

Polisiye roman türü, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra klasik formunun dışına çıkarak farklı türlerden ögeler barındırmaya başladı. Polisiyenin başka bir alt türü ise daha fazla şiddet unsurunu içinde barındıran kara romandır. Bu türün en bilinen örneği Mike Hammer'ın kahramanı Mickey Spillane'dir.

İki Dünya Savaşı sırasında yaşanan gelişmeler başka bir tür polisiye türü olan casus romanına zemin hazırladı. Hareketli roman olarak adlandırılan bu türün yazarları arasında James Bond karakterinin yaratıcısı Ian Fleming vardır.

Günümüzde ise polisiye türünün büyük ölçüde melezleştiği ve içinde farklı ögeleri barındırmaya başladığı görülmektedir.

  • 3
  • 12
MORGUE SOKAĞI CİNAYETİ - EDGAR ALLAN POE
MORGUE SOKAĞI CİNAYETİ - EDGAR ALLAN POE

"Zaten on oyundan dokuzunda oyunu daha zeki olan değil, daha dikkatli olan kazanır."

Polisiye romanın ilk örneği olarak gösterilen eser 1841 yılının Nisan ayında Edgar Allan Poe tarafından yazılan "The Murders in the Rue Morgue"dur. Polisiye metinlerde başvurduğu usta dedektiflik, onun aynı zamanda iyi bir gözlemci olduğunun ana göstergesidir.

Madam L'Espanaye ve kızı Matbazel Camille L'Espanaye oturdukları evlerinden vahşice öldürülürler. Bütün Parislilerin konuştuğu bu cinayeti kim ve neden işledi? Cinayetten sonra çığlıkları duyan sokak sakinlerinin verdikleri farklı ifadeler, düğümünün çözümünü zorlaştırır. Zira insanların verdikleri ifadelerde, bağrışmaların, çığlıkların farklı dillerde olduğunu söyleyerek kesin bir kanıya varamazlar.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 4
  • 12
AKIL OYUNLARININ GÖLGESİNDE SHERLOCK HOLMES - SİR ARTHUR CONAN DOYLE
AKIL OYUNLARININ GÖLGESİNDE SHERLOCK HOLMES - SİR ARTHUR CONAN DOYLE

" Kanunun diğer tarafında yer alsaydım , en başarılı suçlu ben olurdum. "

Türün kökenleri Poe'ya dayandırılsa da polisiye romanın popüler bir tür olmasında en etkili olduğu düşünülen isim Arthur Conan Doyle ve onun kurguladığı dedektif 'Sherlock Holmes' oldu.

Doyle'un ilk romanı olan A Study in Scarlet 1887 yılında yayınlandı. 19. yüzyıla dayanan polisi romanın tarihi, bu anlamda bir edebi tür olarak modern dönemin bir kültürel ürünü olarak görülür.

Dünyaca ünlü dedektif Sherlock Holmes, kendine özgü karakteri ve yaşadığı birbirinden farklı maceralarıyla uzun yıllardan beri siz okurları etkisi altında tutmaya devam ediyor. Toplam 56 çarpıcı hikâyeden oluşan eserin bu "ilk" kitabı, sizi insan zekâsını zorlayan tuhaf suçlar ve cinayetler dünyasında gezdirirken, gerçeğe giden bir yolda yalnız olmadığınızı da hissettiriyor...

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

  • 5
  • 12
KIZIL NEHİRLER - JEAN-CHRISTOPHE GRANGÉ
KIZIL NEHİRLER - JEAN-CHRISTOPHE GRANGÉ

"Bulutlar, güneşi gömmeye giden bir cenaze alayı gibi, gökyüzünde usulca ilerliyordu."

"Kızıl Nehirler", birbirini tamamlayan, iki gözü pek polisin son derece karanlık ve karmaşık bir cinayeti çözme çabasını anlatır. Küçük bir Fransız kasabasında meydana gelen bir cinayet, roman kahramanı iki polisin merakını körükler. Sonuçta kökü eskilere uzanan bir gizli örgüt çıkacaktır ortaya ve hiçbir şeyin tesadüf olmadığı gözler önüne serilir.

Grange'nin sınır tanımayan hayal gücü, sürekli artan gerilim, etkileyici karakterler, birbirinden korkunç cinayetler; hepsi daha ilk satırlardan itibaren size adeta hükmedecek "Kızıl Nehirler" sadece Fransa'da 450.000 sattı ve 20 dile çevrildi. Soluk kesen bir tempo aynı zamanda insanı hemen saran bir hikaye...

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN