Arama

Ay'ın yüzeyinde yürümek: Ayn Şerşare

Tunus'un Tatavin şehrinde kızıl kayalar ve bu kayalardan oluşan tepeciklerin bulunduğu Ayn Şerşare bölgesi, Ay'ın yüzeyini andıran görünümüyle ziyaretçilerine farklı bir deneyim yaşatıyor.

Ay’ın yüzeyinde yürümek: Ayn Şerşare

Kent merkezine 15 kilometre uzaklıktaki yaklaşık 5 hektarlık bölge, zamanla sular tarafından aşınmış kayaların oluşmasıyla ilginç bir coğrafi görünüm kazanmış.

Ay’ın yüzeyinde yürümek: Ayn Şerşare

Binlerce irili ufaklı kayanın bulunduğu bölge kızıla bürünmüş yapısıyla dikkati çekiyor. Büyük bir mantar gibi görünen kayalar da bölgede yer yer göze çarpıyor.

Ay’ın yüzeyinde yürümek: Ayn Şerşare

Görüntüsü nedeniyle halkın "Ay'ın yüzeyi" adını verdiği Ayn Şerşare bölgesindeki kızıl kayalar ve tepecikler üzerinde dolaşan turistler, kendilerini Ay'ın yüzeyinde dolaşıyormuş gibi hissettiklerini belirtiyor.

Ay’ın yüzeyinde yürümek: Ayn Şerşare

Tunus Ulusal Maden Divanı Araştırmacısı Habib Alcan, yaptığı açıklamada bölgenin tarihinin günümüzden 251 milyon yıl önce başlayıp 205 milyon yıl önce sona erdiği kabul edilen Trias Devri'ne (Dinozorlar Devri) kadar uzandığını belirtti.

Ay’ın yüzeyinde yürümek: Ayn Şerşare

Taşlaşmış toprak oluşumlu kayaların 200 milyon sene önce su ve rüzgâr tarafından aşınma sonucu meydana geldiğini aktaran Alcan, "Bölgeye kızıl kayalar ve ilginç yayılmaları neticesinde Ay'ın yüzeyine benzemesi dolayısıyla bu ad verildi" dedi.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN