Arama

Ahmet Hamdi Tanpınar

Ahmet Hamdi Tanpınar

Ahmet Hamdi Tanpınar, 23 Haziran 1901 günü İstanbul'da doğdu. Babası Kadı Hüseyin Fikri Efendi memur olduğu için öğrenimini çeşitli illerde yaptı.

Ahmet Hamdi Tanpınar

İlk olarak Baytar Yüksek Okulu'na kaydoldu, ancak daha sonra bu okulu bırakarak Darülfünun'da bulunan Edebiyat Fakültesi'ne girdi. Tanpınar'ın Darülfünun'daki hocaları arasında ünlü edebiyatçı Yahya Kemal de vardı. Şüphesiz Yahya Kemal'in Tanpınar üzerinde büyük etkisi vardı. 1920'de "Altın Kitap" dergisinde ilk şiiri "Musul Akşamları" yayınlandı. Bir dönem "Dergah" isimli bir dergide yazdı.

Ahmet Hamdi Tanpınar

Usta edebiyatçı için yaşadığı ev, kendi mazisinin önemli bir kısmıdır. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın doğduğu evin doğduğu zamanki adresi Şehzadebaşı, Karagöz Mahallesi Cami- i Şerif Sokağı 36 veya 26 numaradır. O zamanlar Çamlık denilen bu semt bugün Fatih ve Şehzadebaşı'nın hemen ortasında kalmaktadır.

Ahmet Hamdi Tanpınar

1942'de Maraş milletvekili olarak meclise girer. Burada bir dönem görev yaptıktan sonra 1946'de Milli Eğitim Müfettişi olur. Daha sonra tekrardan İstanbul Üniversitesi'ne döner. Burada Türk Edebiyat Tarihi üzerine çalışmalar yapmayan devam eder.

Ahmet Hamdi Tanpınar

Darülfünun'dan mezun olduktan sonra çeşitli illerde edebiyat öğretmenliği yaptı. 1934 yılında ise Güzel Sanatlar Akademisi'nde öğretmenlik yapmaya başladı. Bu sırada Tanpınar, şiir ve hikaye yazmayı sürdürdü. Bir süre sonra İstanbul Üniversitesi'nde kurulan Yeni Türk Edebiyatı Kürsüsü'nün başına geçti.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN