Arama

Kayıtsız ticaret Maliye’nin takibinde

Kayıtsız ticaret Maliye’nin takibinde
Yayınlanma Tarihi: 14.6.2017 09:46:29

Maliye Bakanı Naci Ağbal, internet üzerinden yapılan ticaretin 200 kişilik ekip tarafından izlemeye alınacağını açıkladı


Maliye Bakanlığı tarafından alınan karara göre, emlak ve ikinci el eşya alım satımı da dahil olmak üzere internet üzerinden yapılan her türlü ticaret gözaltına alınacak.

Ağbal, Gelir İdaresi kapsamında 200 kişilik dev bir ekip kurularak, E-ticaret’e yönelik kargo ve banka hareketleri de dahil her türlü işlemi takip altına alacaklarını açıkladı. Ağbal, emlak alım satımında ilanlardaki fiyatlar ile tapu kayıtlarındaki fiyatı da karşılaştıracaklarını söyledi.

TUTAR ÜZERİNDEN VERGİ KESİLECEK

Dünya genelinde markalaşmış, ancak Türkiye’de kaydı olmayan alışveriş sitelerine, bankalardan gönderilen alışveriş tutarı üzerinden vergi keseceklerini belirten Bakan Ağbal, İnternet üzerinden yapılan ticaretin de vergiye tabi olduğunun altını çizdi.

VERGİLENDİRME HAKKI TÜRKİYE’DEDİR

Yurtdışında merkezi olup Türkiye’de satış yapan e-ticaret sitelerinin vergilendirme hakkının Türkiye’de olduğunu söyleyen Ağbal, “Stopaj yöntemi ile Türkiye’den yurtdışına gidecek paradan vergi keseceğiz. Vatandaş kredi kartıyla ödeme yaparken, bankadan, bu ödemeden kesinti yapmasını isteyeceğim. Tüketici bu işlemden etkilenmeyecek. Ancak, Türkiye’de vergi dairesine kayıt olan internet siteleri için bu söz konusu değil” dedi.
2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN