Arama

  • Anasayfa
  • Dünya
  • Suudi Arabistan gazetesi PKK'lı teröristle röportaj yaptı

Suudi Arabistan gazetesi PKK'lı teröristle röportaj yaptı

Suudi Arabistan'ın medya organlarından 'Ukaz' gazetesi, röportaj yaptığı PKK'lı terörist Rıza Altun'u, 'PKK'nın Dışişleri Bakanı' ve "Abdullah Öcalan'ın Suriye'de kaldıkları sıradaki arkadaşlarından biri" olarak nitelendirdi.

Suudi Arabistan gazetesi PKK’lı teröristle röportaj yaptı
Yayınlanma Tarihi: 14.12.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 14.12.2017 10:25

Suudi Arabistan'ın yarı resmi medya organlarından "Ukaz" gazetesi, PKK'lı teröristle yaptığı uzun bir röportajı yayınladı.

Gazete, röportaj yaptığı PKK'lı terörist Rıza Altun'u, "PKK'nın Dışişleri Bakanı" ve "Abdullah Öcalan'ın Suriye'de kaldıkları sıradaki arkadaşlarından biri" olarak nitelendirdi.

Röportajı gerçekleştiren gazeteci Abdullah el-Gadvi, bu buluşmayı bir "fırsat" olarak değerlendirerek, "Bir gazeteci olarak; terörist şeklinde nitelendirilen ve Türk makamlarınca arananlar listesinde bulunan biriyle buluşmak, benim için bir fırsat." ifadesini kullandı.

RÖPORTAJ YAKLAŞIK 3 AY ÖNCE YAPILMIŞ

Röportajın, yaklaşık üç ay önce Irak'ın kuzeyindeki Kandil Dağı bölgesinde gerçekleştirildiği belirtildi.

PKK'lı terörist Altun, Suudi gazetesinde yayınlanan röportajında, PKK'nın Suriye'de rejim güçleri ve ABD ile ilişkisi hakkında açıklamalarda bulundu. Altun, bu ilişkinin bir "zorunluluk" olduğunu öne sürdü.

PYD'nin ABD ve Rusya'yla ilişkisi hakkında ise Altun, "Siyasi olarak, ABD ile ayrı düşünüyoruz." iddiasında bulundu.

Körfez ülkeleri dışişleri bakanları, 13 Ekim 2016'da Türk mevkidaşları Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirdikleri toplantıda, PKK ve diğer terör örgütlerinin Türkiye'ye karşı gerçekleştirdiği saldırıları kınayarak, Türkiye'nin kendisini müdafaa hakkını desteklediklerini açıklamıştı.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN