Arama

'nda ikinci perde geliyor

‘Fırat Kalkanı'nda ikinci perde geliyor

adlı düşünce kuruluşu ’nin kuzeyden, ve ’ın da güneyden ’e operasyon düzenleyeceğini yazdı. Operasyonun tarihi olarak ise eylül ayı verildi.

'nin ulusal güvenliğini sağlamak ve 'nin kuzeyindeki istikrarsızlıkları gidermek için Operasyonu'nun ikinci ayağını başlatacağı, uluslararası düşünce kuruluşlarının da gündemine geldi.

merkezli adlı kuruluş, "Türkiye Eylül'de Başlatacak" başlıklı bir rapor yayımladı. Raporda, 13-15 Eylül'de yapılması planlanan Astana Müzakerelerinin bir sonraki ayağının hemen ardından 'nin 'e operasyon düzenleyeceği belirtildi.

İRAN İLE RUSYA'DA OPERASYONA DESTEK

Operasyonun, bileşenlerini İdlib'den çıkaran ve herhangi bir diyalog ihtimaline yanıt vermeyen bağlantılı () örgütüne yönelik olacağı ve ile Rusya'nın da bu operasyona destek vereceği öne sürüldü. Türk jetlerinin, İdlib'in kuzeyini bombalayacağı ve Türkiye'nin hava sahasını insansız hava araçlarına açacağını aktaran rapor, bombardımanın ardından Türk askerinin de İdlib'e girerek burada çatışmasız bölge ihdas edeceğini yazdı.

ve 'nın, İdlib'den çatışmasız bölge kurma kararını haziran ayında açıkladığını hatırlatan , İdlib'in kuzeyinde ilerlerken Rusya ve İran'ın da bölgenin güneyinde operasyon düzenleyeceğini aktardı. Rapora göre İranlı üst düzey isimlerin Türkiye ziyaretlerinde İdlib operasyonu ve PKK'nın Suriye kolu olan 'nin kontrolünde olan 'in durumu masaya yatırıldı. Türkiye ile Rusya'nın S-400 hava savunma sistemi satış anlaşmasına varması ve bu iki ülkenin girişimleriyle Suriye'nin diğer bölgelerindeki çatışmaların başarıyla durulması da İdlib operasyonunun gerçekleşme ihtimalini artıran diğer gelişmeler olarak sunuldu.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN