Arama

Veysel Kurt
Mayıs 4, 2019
Suriye’deki PYD tehlikesi

Suriye'de Amerikan siyasetinin gönüllü milisleri olan PYD'nin Türkiye açısından oluşturduğu tehdit çokça konuşuldu. Konuşmaya da devam edeceğiz.

Türkiye'nin PYD'ye yönelik resmi söylemi de politikası da, krizin başladığı andan itibaren farklı düzlemlerde süreklilik arz etti. Geldiğimiz noktada PYD artık Türkiye'nin kırmızı çizgisi konumunda.

Geçtiğimiz hafta meydana gelen iki olay ise PYD'nin hem Türkiye hem de genel anlamda Suriye krizinin çözümü için oluşturduğu tehdidi gözler önüne serdi.

Söz konusu olaylardan ilki 30 Nisan'da PYD'nin Türk askerleri ile ÖSO unsurlarını taşıyan konvoya ateş açarak gerçekleştirdiği saldırıydı. Bu saldırı sonucunda bir askerimiz şehit oldu, üç asker yaralandı. Ayrıca üç ÖSO mensubu da yaralandı.

Bu saldırının Türkiye açısından önem taşıması yol açtığı can kaybı ile sınırlı değil.

Saldırı Minnag/Tel Rıfat bölgesinden Azez'e yönelik havan topu ile yapıldı. Bu iki bölgeye odaklanarak saldırının neden kritik öneme haiz olduğunu iki sebeple açıklayalım:

Birincisi saldırının Minnag/ Tel Fırat bölgesinden, yani Rusya'nın kontrolü altında yer alan bir noktadan gerçekleşmiş olması. Zayıf bir ihtimal ama eğer bu saldırı Rus yetkililerin bilgisi dahilinde gerçekleştiyse, Rusya'nın Türkiye'ye karşı sorumsuz davrandığı anlamına geliyor.

Daha güçlü olan ihtimal ise PYD'nin bu saldırıyı Rus yetkililerin bilgisi dışında yani Rusya'ya rağmen gerçekleştirmiş olmasıdır. Bu durum Rusya'nın Türkiye'ye karşı taşıdığı sorumluluktan muaf kaldığı anlamına gelmez.

Dahası PYD'nin Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkileri manipüle eme riski ortaya çıkmış oldu. Her iki durumda da Rusya'nın PYD'yi bu bölgeden çıkarma gerekliliği ortaya çıkmış oldu.

Bu tarz saldırıların süreklilik arz etmesi, Türkiye, İran, Rusya ve ABD tarafından dile getirilen "Suriye krizine siyasi çözüm" söylemini de baltalayacaktır.

Saldırıyı önemli kılan ikinci nokta ise Azez'e yönelik olarak gerçekleştirilmiş olması. Yani Türkiye'nin DEAŞ teröründen temizlediği ve şu anda Suriye'nin en güvenli bölgelerinden birinde Türk askeri ve ÖSO unsurlarının canlarına kastedecek şekilde gerçekleşmiş olması.

İkinci olay ise Rakka'da yaşandı.

Kameralara yansıyan olayda YPG militanları aile oldukları anlaşılan bir kadın ve erkeği sokak ortasında katlettiler. Bu insanların kim olduklarını bilmiyoruz. YPG militanlarının bu insanları katletmesinin sebebini de bilmiyoruz. Ancak sokak ortasında, açık bir şekilde işlenen bu cinayet YPG'nin Suriye için taşıdığı tehdidin boyutlarını gözler önüne seriyor.

Veysel Kurt

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN