Arama

Shell Shock Sendromu

Yayınlanma Tarihi: 26.07.2023 12:11 Güncelleme Tarihi: 27.07.2023 13:09

Küresel dünyanın ilk büyük harbi olan I. Dünya Savaşı, milyonlarca masum insanı hayatından koparırken yaşayan onlarca askerin de "savaş sonrası bunalıma girmesine" sebep olmuştur. 1915 - 1916 yılında gerçekleşen Somme Savaşı'nın ardından insanlık ilk kez Shell Shock travması ile tanışmıştır. İşte, 80 bin askerin yakalandığı o rahatsızlığa dair bilmeniz gerekenler...

◾ Eğer 1. Dünya Savaşı'nda Somme muharebesinde bir asker olsaydınız; yorgunluk, titreme, gündüz görülen kabuslar, sürekli kafa karışıklığı, düzgün düşünememe, konuşmada bozukluk, görme ve işitme bozukluğu, histerik şok gibi belirtileriniz olsaydı siz de 80 bin asker gibi Shell Shock mağduru olurdunuz.

◾ 1916 yılında gerçekleşen Somme Savaşı'nın ardından insanlık ilk kez Shell Shock travması ile tanışır.Paniğe ve korkuya sebep olan bu hastalık öncelikle Britanyalı bir hekim tarafından fark edilir.

"Savaş ya da öl" çıkmazına giren askerler, çevresinde ölen arkadaşlarını gördükçe gerçekten kopmaya ve yavaş yavaş akıllarını yitirmeye başlar. Kimisi bu rahatsızlıktan ötürü yürüme, kimisi de konuşma yetisini kaybeder.

◾ Bu askerler tedavi edilmeden topluma karışmaya başlar ve geri kalan hayatlarında onulmaz acılar çekerler.

💠💠💠

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN