Arama

Film Değil Gerçek! Kırım Trajedisi

Yayınlanma Tarihi: 28.08.2023 15:55 Güncelleme Tarihi: 28.08.2023 15:55

Kırım Harbi'nde onlarca insan acı içinde çarpışırken bunu bir eğlence olarak gören Rus asilzadeleri, büyük bir keyif içinde film seyreder gibi insanların birbirlerini öldürmelerini şevkle izlediler...

🔹 Şöyle genişçe, uçsuz bucaksız bir alan düşünün… Burada yüzlerce insanın oturup adeta film seyreder gibi canlı canlı bir savaşı izlediğini hayal edin. Bahsettiğim bu olay öyle tarih öncesi çağlarda değil, 1856'daki Kırım Savaşı'nda gerçekleşti.

🔹 Savaş devam ederken Rus asilzadeleri ve Avrupa'nın önde gelen aristokratları savaşın yapıldığı yeri rahatça görebilecekleri tepelere çıktılar. Adeta bir manzara veyahut oyun izler gibi insanların birbirlerini öldürmelerini büyük bir şevkle izlediler.

🔹 Hatta daha da kötüsü bu kimselerin savaş eşliğinde piknik yaptıkları söylentileri bile kulaktan kulağa dolaştı. Öyle ki Rus edebiyatının duayeni Tolstoy'un meşhur eseri Savaş ve Barış'ı piknik alanında, savaşı izlerken yazdığı söylenir.

🔹 Oldukça trajikomik bir durum değil mi? Peki sizce, Tolstoy Savaş ve Barış'ın hikâyesini Kırım Savaşı'ndan çalmış olabilir mi?

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Editör-Sunucu: Sümeyye Gedizli
Kurgu: Mert Akkuş
Kamera: Serkan Hervenik - Eyüp Kaymak

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Alplerdeki yok olan cami

Alplerdeki yok olan cami

Hikayeler, tarihin dokunulabilen en canlı örnekleri... Asırları birbirine bağlayan bu kültürel...

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN