Arama

Bir Bilgi: Usturlab

Yayınlanma Tarihi: 04.11.2022 11:28 Güncelleme Tarihi: 04.11.2022 11:28

Usturlap eski zamanlarda gök cisimlerinin yükseltisini ölçmek kullanılırdı. İslâm dünyasında usturlabı bulup kullanan ilk kişi Muhammed b. İbrâhim el-Fezârî’ydi. Ayrıca bu araç gündüz ve gece saatlerini belirlemek, kıble yönünü tespit etmek, tablolar çıkarmak için de kullanılırdı.

Usturlap adı Grekçe yıldız manasına gelen astron ile yakalamak, ölçmek anlamındaki lambanein kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Zamanla değişen bu kelime için Hârizmî, yıldız ölçüm aleti anlamına gelen 'Mikyâsü'n-nücûm' karşılığını bulmuştur.

Usturlap Avrupa'da 18. yüzyıla kadar yaygın biçimde kullanılmıştır. Usturlabın kullanımı ve üretimi İslâm dünyası ve Osmanlı coğrafyasında 19. yüzyıla kadar devam etmiştir.

💠💠💠

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Alplerdeki yok olan cami

Alplerdeki yok olan cami

Hikayeler, tarihin dokunulabilen en canlı örnekleri... Asırları birbirine bağlayan bu kültürel...

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN