Arama

Osman Şahin - 23. Cüz (Hatimli) - Ramazan Mukabelesi 2021

Yayınlanma Tarihi: 05.05.2021 11:18 Güncelleme Tarihi: 05.05.2021 11:18

Ramazan mukabelesi, mübarek Ramazan-ı Şerif boyunca gerçekleştirdiğimiz en önemli ibadetlerden biridir. Resul-i Ekrem Efendimizin de Ramazan ayında Cebrail aleyhisselam ile mukabele ettikleri bilinir. Fikriyat.com ve VAV TV olarak her gün bir cüzle siz değerli okurlarımıza ulaşmayı ve Kur'an-ı Kerim'in hatmini birlikte tamamlamayı istiyoruz. Bu minvalde dört asırlık mukabele geleneğimizi Osman Şahin’in sesinden dinlemek için her sabah sahurdan sonra imsak vaktinde VAV TV’yi açabilirsiniz.

**

23. CÜZDE HANGİ SURELER VAR?

Kur'an-ı Kerim'in 23 cüzü, Yasin suresinin 28-83. ayetlerini, Sâffât, Sâd suresinin tamamını ve Zümer suresinin 1-32. ayetlerini ihtiva eder.

Ramazan mukabelesi Kur'an-ı Kerim hatmi 23. cüz dosyamızı okumak için tıklayın...

**

Ramazan mukabelesi dosyalarımızı okumak için tıklayın...

**

MUKABELE NE DEMEK?

Mukabele, sözlükte "iki şeyi birbiriyle karşılaştırmak" anlamına gelir. Üç aylarda ve özellikle ramazan ayında cami, mescid ve evlerde daha çok sabah, öğle, ikindi namazları öncesinde hâfızlar tarafından okunan Kur'an'ı takip etmek suretiyle hatim indirme geleneğine mukabele denir.

**

MUKABELE NASIL OKUNUR?

Okumaya başlamadan önce ağzı misvakla temizlemek, Kur'an'ı mescit veya bir başka temiz yerde okumak, kıbleye yönelmek gibi davranışlar mukabele öncesinde yapılması güzel olan davranışlardır.

**

OSMAN ŞAHİN KİMDİR?

1967 yılında Artvin'in Şavşat ilçesi Meydancık köyünde dünyaya gelen Şahin, ilkokulu köyünde tamamladı. Hafızlığı din görevlisi olan babasından yapan Şahin, 1985 yılında İstanbul İmam-Hatip Lisesini, 1991'de de Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tefsir Ana Bilim dalında Yüksek Lisans yapan ve İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimlerinde Kıraat alanında doktora çalışmasını sürdüren Şahin, 1987-1993 yılları arasında Beyazıt Camii imamları Reisül Kurra Abdurrahman Gürses ve İsmail Biçer Hocalardan özel olarak tashih-i huruf ve aşere takrib okuyup icazet aldı. Fakülte yıllarında Fatih Camii'nde Emin Saraç Hoca'nın ders halkasına katılıp Tefsir, Hadis ve Fıkıh dersleri aldı. Ülkemizi uluslararası Kur'an-ı Kerim yarışmalarında Suudi Arabistan, Katar, Filistin, Bulgaristan, Bosna-Hersek ve Moskova'da yarışmacı ve jüri üyesi olarak temsil etti. İstanbul'un muhtelif camilerinde imam-hatip olarak çalıştıktan sonra, 1996-2013 yılları arasında 17 yıl İstanbul Fatih Camii İmam-Hatibi olarak görev yaptı. Cami görevinin yanında resmi ve özel olarak tashih-i huruf ve kıraat dersleri vererek talebe yetiştirdi.

**

🔔 Vav TV'ye abone ol videoları kaçırma!

https://youtube.com/channel/UCmMPdW0r...

**

RESMİ WEB SİTE

https://www.vavtv.com.tr

**

SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

https://facebook.com/vavtv
https://twitter.com/vavtvresmi
https://instagram.com/vavtvresmi

Soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgisinden Vav TV'ye ulaşabilirsiniz.

► iletisim@vavtv.com.tr

___________________________________________

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Dijital medyanın tüm mecralarında yer alan Fikriyat.com sosyal medyada da aktif olarak faaliyet gösteriyor.

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

**

TÜM ÇALIŞMALAR YOUTUBE KANALIMIZDA!

Fikriyat.com sitesinde ve mobil uygulamasında yer alan tüm video içeriklerini eş zamanlı olarak da youtube kanalımız üzerinden izleyebilirsiniz.

YOUTUBE 🔔 Fikriyat

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz: fikriyat@fikriyat.com.tr

👉 Sıkça Sorulan Sorular

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Müddesir Suresi

Müddesir Suresi

Mekke döneminde nazil olan Müddesir Suresi, 56 ayettir. Adını birinci âyette geçen “el Müddessir”kelimesinden...

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN