Arama

Fatiha Suresi

Yayınlanma Tarihi: 02.03.2023 09:56 Güncelleme Tarihi: 02.03.2023 10:05

Kur'an-ı Kerim'in başında yer alan Fatiha Suresi, barındırdığı ulvi manalar ve gösterdiği yöntemler ile adeta kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'in önsözüdür. Yedi ayetten meydana gelen Fatiha suresi Arapça okunuşu ile her vakit namazın edasında dile getirilir. Tüm Müslümanların ezbere bildiği Fatiha Suresi, tüm namaz türlerinde Arapça olarak aslından okunur.

Fatiha Suresi Türkçe anlamı

▫ Rahmân ve rahîm olan Allah'ın adıyla...

▫ Hamd, âlemlerin Rabbi olan Allah'a mahsustur.

▫ Rahmân ve rahîm.

▫ Ödül ve ceza gününün tek hâkimi.

▫ (Rabbimiz!) Ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz.

▫ Bizi dosdoğru yola ilet;

▫ Nimetine erdirdiklerinin yoluna; gazaba uğramışların yoluna da, dalâlete sapmışların yoluna da değil! Âmin!

Kur'an-ı Kerim okumak için tıklayın

Fatiha suresinin fazileti

▫ Her namazda okunan yegane sure-i şerif olduğu için Fatiha,her Müslümanın hayatında önemli bir nokta teşkil eder.

▫ Ku'an-ı Kerim yekunuyla şifadır. Bu sebepten dolayı hastalar şifa maksadıyla sıkça okurlar.

▫ Rahmet ve bereket vesilesi ile okunur.

Fatiha Suresi Tefsiri

↪ "Eûzü" veya "istiâze" diye bilinen bu cümle, bu şekliyle bir âyet olmadığı için mushafa yazılmamıştır. "Kur'an okuyacağın vakit o kovulmuş şeytandan Allah'a sığın" (Nahl 16/98) şeklinde buyurulduğu için Kur'an okumaya başlayanlar, besmeleden önce "eûzü..." ifadesini okumak suretiyle bu emri yerine getirmektedirler. Asıl adı İblîs olan şeytan, Allah'ın "Âdem'e secde et!" emrine uymadığı, kendisinin daha üstün olduğunu ileri sürerek emre karşı geldiği için meleklerin vatanından (melekût âlemi) kovulup sürgün edilmiş; o da imtihan dünyasında Allah'ın kullarını, O'nun yolundan ve rızâsından ayırmak için uğraşmayı kendine vazife edinmiştir (A'râf 7/11-17). Şeytan, kendine uyan diğer cinleri ve insanları da kullanarak vazifesini yapmaya çalışmaktadır (En'âm 6/112). Ancak Allah'a iman eden, O'na dayanan ve güvenen müminlere şeytanın zarar veremeyeceği ve onlara hükmünün geçmeyeceği ilgili âyetlerde açıklanmıştır (Nahl 16/98-100).

Tefsirin devamını okumak için tıklayın

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Müddesir Suresi

Müddesir Suresi

Mekke döneminde nazil olan Müddesir Suresi, 56 ayettir. Adını birinci âyette geçen “el Müddessir”kelimesinden...

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN