Arama

Uygurların cesur hatunu: Dilşad

Yayınlanma Tarihi: 12.05.2023 15:41 Güncelleme Tarihi: 27.05.2023 11:11

Yaşadığı dönemde cesaretiyle adından çokça söz ettiren Dilşad Hatun, eşinin vefatından sonra milletinin koruyuculuğunu üstelenmiştir. İki yıl boyunca Çin sarayında esir olsa da milleti için mücadele etmeyi elden bırakmamıştır. İffetli, namus timsali ve cesaretli oluşu onu başta Uygurlar olmak üzere tüm Türklerin belleklerinde yer edinmesini sağlamıştır. İşte, İparhan'ın yani Dilşad Hatun'un örnek hayatı...

◾ Cesareti ile dillere destan olan Dilşad, 1734'te Üçturfan'da dünyaya gelir. Diğer adı İparhan olan Hatun, Uygurların yönetiminde söz sahibi, Hocalar soyundandır.

Evlenme çağı geldiğinde kendi akrabalarından Hoca Cihan ile evlendirilir. O dönemlerde bölgeye hâkim olmak isteyen Çin'in Uygur topraklarında gözü vardır. İparhan'ın eşi yönetimdedir ve tehdit olarak görüldüğü için casuslar tarafından şehit edilir.

◾ Eşinin ölümü Dilşad'ı çok etkilese de direnmeye ve halkının özgürlüğü için mücadele etmeye devam eder. Öte yandan Çin İmparatoru, yönetimdeki İparhan ile siyasi bir evlilik yapmayı planlar.

◾ Uygur Hatunu'nu ikna etmek zorunda olduğunun farkında olan imparator, aracılarından birine "Halkımız zulüm ve işkence altında. Eğer Çin imparatorundan rica edersen belki kurtuluruz" söyleminde bulunmasını ister.

◾ Arkadan dönen dolaplardan habersiz olan Dilşad, "Eğer halkımın kurtuluşu için şart buysa seve seve gider söylerim" der ve yola koyulur. Dönen tüm entrikalara rağmen İparhan, imparatorun huzuruna çıktığında "Biz yalnız Allah'a (CC) secde ederiz." der ve imparatorun önünde eğilmez.

◾ Bunun üzerine İparhan'dan kılıcını istenir. Güzeller güzeli Dilşad ise "Bu, bir teslim olma değildir, kılıcımı size Çin askerlerinin Türkistan'dan çekilmeleri şartı ile veriyorum" diyerek tek isteğini dile getirir. İki yıl Çin sarayında halkının özgürlüğü karşısında esir tutulmaya razı gelen Sultan'ın hayatı imparatoriçenin emriyle son bulur.

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Mağcan Cumabayoğlu

Mağcan Cumabayoğlu

Yirminci yüzyıl Kazak edebiyatına zirveyi yaşatan Mağcan Cumabayev, Türkistan bölgesinde Türklerin...

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN