Arama

Selçuklu'yu dünyaya açan sultan: İzzettin Keykavus

Yayınlanma Tarihi: 17.01.2023 10:11 Güncelleme Tarihi: 25.03.2023 12:28

Selçuklu tarihinin başarılı sultanlarından biri olan İzzeddin Keykavus, yaptığı fetihlerle Selçuklu Devleti'ni dünyaya açar. Siyasi ve ekonomik başarılarına paralel olarak çok sayıda medrese, kervansaray ve hastahane de inşa eder. İşte büyük sultanın hayatı...

◾ Selçuklu tarihinin başarılı sultanlarından biri olan İzzeddin Keykavus, yaptığı fetihlerle Selçuklu Devleti'ni dünyaya açar. Keykavus ilk olarak babası Gıyaseddin Keyhüsrev'in sultanlığı sırasında Malatya melikliğine atanarak devlet tecrübesi kazanmaya başlar. Melikliği sırasında, babasının hocası, Fütüvvet teşkilatının kurucularından olan Mecdüddin İshak'tan eğitim alır. 6 yıl sonra, babasının Alaşehir Muharebesi'nde vefatı üzerine 1211 yılında tahta çıkar.


◾ Tahta çıktıktan sonra, saltanat davasıyla kendisine saldıran kardeşi Alaaddin Keykubad ile bir süre mücadele etmek zorunda kalır. Bu kavgadan başarıyla ayrılarak tam manasıyla saltanatını başlatır.


◾ Keykavus 9 yıllık taht hayatında önemli başarılar elde eder. Karadeniz'in en önemli ticaret limanı Sinop'u ve güneyin aynı önemdeki limanı Antalya'yı fetheder. Ermeni ve Trabzon krallıklarını vergiye bağlar. Bu başarılar Selçuklu Devleti'nin gücünü ve itibarını arttırır.


◾ İzzeddin Keykavus zamanında ekonomik gelişmeye paralel olarak çok sayıda medrese, kervansaray ve hastahane de inşa edilmiştir. Bunlardan en meşhuru Sivas'taki dârüşşifâdır. Bir tıp mektebi olarak hizmet veren darüşşifada tabipler, cerrahlar ve göz hekimleri çalışır. 1217 yılında inşa edilen dârüşşifânın giderlerinin karşılanması için, Sivas'ta yetmiş dükkân, Ereğli'de otuz dükkânla birçok köy bulunur.


◾ İzzeddin Keykavus, sultanlığının henüz 8. yılında 1220 tarihinde vefat eder. Sivas'taki büyük eseri darüşşifanın türbesine defnedilir.

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Mağcan Cumabayoğlu

Mağcan Cumabayoğlu

Yirminci yüzyıl Kazak edebiyatına zirveyi yaşatan Mağcan Cumabayev, Türkistan bölgesinde Türklerin...

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN