Arama

Hoşgörü ve bilgeliğin kendine ait içgüdüsüyle Anadolu

Bereketli toprakları, hoşgörülü halkıyla kendisinden çok uzaktaki ülkelerde bile adı olan bir medeniyet. Güneş ülkesi Anatolia. Yani bizim Anadolumuz. Üzerindeki devletler yıkıldıkça yok olan değil, biriken, birbirine eklenerek koskoca medeniyetin adı olan Anadolumuz. Belki de ışığıyla var olan güneşe benzetilmesinin arka planındaki ufacık detay Anadolu'ya ne kadar da yakışmıştı. Işık ölümsüzdü, aydınlatır ve ısıtırdı. Binlerce asırlık varlığında kimler onunla varlığını sürdürdü? Ondan aldığı ilhamlarla kimler karanlıkları aydınlattı? Sizler için derledik.

  • 1
  • 18
ESKİ MISIR'DAN 'GÜNEŞ ÜLKESİ' TANIMI
ESKİ MISIR'DAN 'GÜNEŞ ÜLKESİ' TANIMI

Tarihler öncesinde Eski Mısır, Anadolu'yu "güneş bahçesi" olarak tanımlardı. Mısır'da yaşayan aydınlar, bilgilere ulaşmak ve kendilerini geliştirmek için Anadolu'ya gelirlerdi. Anadolu'nun misafir aydınları hem bu yerlerin doğal güzelliklerinden faydalanır hem de bilgi ve ruhlarını tazeleyerek ülkelerine dönerlerdi.

  • 2
  • 18
ANADOLU'NUN KENDİNE AİT İÇGÜDÜSÜ VAR
ANADOLU'NUN KENDİNE AİT İÇGÜDÜSÜ VAR

Anadolu'nun öyle bir havası vardı ki, dünyanın en vahşi orduları topraklarına gelince güçlü ama insancıl devletler kurardı. Anadolu topraklarındaki insanlar bilgi birikimleriyle, erdem ve duygu yüklü olmalarıyla mavi gezegendeki tüm topraklardan farklılık gösteriyordu. İleri düşünceleri binlerce yıl öncesinde en saf haliyle benimsedi, sadeliğin güzelliğinde büyük kültürlere ev sahipliği yaptı. Kısacası, Anadolu'nun kendine ait bir hoşgörüsü, bilgeliği, insanca yaşama ve yaşatma içgüdüsü vardı.

  • 3
  • 18
PEYGAMBERLERİN AYAK BASTIĞI TOPRAKLAR
PEYGAMBERLERİN AYAK BASTIĞI TOPRAKLAR

Peygamberlerin de mekanıdır Anadolu. Nuh Peygamber'in gemisi Cudi Dağı'nın zirvesindedir. Hz. İbrahim en büyük mucizelerini Urfa'da gerçekleştirmiştir. Aynı bölgede birçok peygamber kabri, Ashab-ı Kehf'in sığındığı mağara bu toprakların geleceğe bıraktığı kutsal emanetlerdir. Daha birçok kutsal yer, kutsal insan bu topraklardan gelip geçmiştir.

  • 4
  • 18
YUNAN UYGARLIĞI DEĞİL BATI ANADOLU
YUNAN UYGARLIĞI DEĞİL BATI ANADOLU

"Nasıl ki bitkiler yaşayabilecekleri doğada çoğalırlarsa, uygarlıklar da kendilerine uygun coğrafyalarda gelişirler." Bu nedenle Anadolu coğrafyasında eski dünyanın en büyük medeniyetlerinin bulunması tesadüf değildir.

Yıllarca Yunan uygarlığı diye dinlediğimiz Batı Anadolu'nun medeniyet zirvesindeki insanlar da bu toprağın insanıdır. Homeros, Herodot, Thales, Pisagor, hatta Hipokrat bu topraklardan beslendi. Diyojen, elinde feneriyle Karadeniz'in hırçın dalgalarına bakarak kurduğu derin felsefe yine bu topraklardaydı.

  • 5
  • 18
MAZLUMUN YANINDA BİR MEDENİYET
MAZLUMUN YANINDA BİR MEDENİYET

Anadolu, insanlık için de büyük bir vaha olmayı teşkil eder. Zulümden kaçan insanların kendilerini bulabilmek için geldikleri bir "soluklanma ülkesi" niteliğini de göz önünde tutmak gerekir. Asırlar önce Roma zulmünden kaçan Meryem Ana, Engizisyondan kaçan Yahudiler, İkinci Dünya Savaşı'nda faşist yönetimlerden kaçanlar, Rusya'da Stalin zulmünden kaçanlar, Balkanlardan gelen Boşnaklar yıllar boyunca bu toprakların merhametine sığındı, bu topraklardan rızkını kazandı. Günümüzde de hala mazlumun yanında olduğu hoşgörüsünü kaybetmedi.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN