Arama

Aksa Tufanı Harekatı'nda neler oluyor?

7 Ekim sabahı Hamas'a bağlı İzzeddin el Kassam Tugayları tarafından başlatılan "Aksa Tufanı" harekatının sebebi olarak radikal Yahudilerin ve İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik inanç hürriyetini kısıtlayıcı eylemleri gösteriliyor. İki taraf arasındaki çatışmalar sürerken dünya olayları yakından takip ediyor. Sizler için Aksa Tufanı Harekatı'nda neler oluyor sorusunun peşine düştük.

AKSA TUFANI

Hamas'a bağlı bir askeri birlik olan İzzeddin el Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'in güney kesiminde bulunan şehir ve kasabalara yönelik bir askeri harekat başlattı.

◾ Binlerce roketin ateşlendiği harekat boyunca Hamas, beklenmeyen bir atakla İsrail ordusunu zor durumda bıraktı. Ülke alarm durumuna geçerek saldırı pozisyonu aldı. Peki, "Aksa Tufanı" neden ve nasıl başladı?

OLAYIN KAYNAKLARI NELER?

◾ İsrail'in sürekli ve düzenli olarak işgal politikalarına devam etmesi "Aksa Tufanı" harekatının ilk sebeplerinden birisidir. On yıldır hukuksuz bir şekilde Filistin işgalini sürdüren İsrail, Filistinlilerin öfkesini üzerine çekti.

◾ İkinci ve en güçlü sebebi ise İsrail'in Mescid-i Aksa üzerinde yürüttüğü din ve vicdan hürriyetine aykırı politikalar oluşturmasıdır. Mescid-i Aksa içinde gerçekleşen olaylar, radikal Yahudilerin davranışları sebebiyle bu harekat "Aksa Tufanı" olarak isimlendirildi.

İSLAMİ CİHAD HAREKETİ

◾ Esir olarak ele geçirilen asker ve sivil halk Gazze'ye nakledildi. Bu insanların hapishanelerde bulunan Filistinlilerin takasında kullanılacağı düşünülmekte.

◾ Ayrıca Filistin içinde etkin bir grup olan İslami Cihad Hareketi de bu süreçte Hamas ile beraber hareket edeceğini açıkladı. Lübnan sınırından da bir grup saldırılara destekte bulundu.

SALDIRI SONRASI YAŞANAN GELİŞMELER

◾ Saldırıların ardından sivil halka evlerinde kalmaları yönünde çağrı yapan İsrail, güney kesimine her açıdan yüklü bir yığınak yaparak karşı saldırıya geçti.

◾ İsrail'in savaş halinde olduğunu açıklayan Netanyahu'nun ilk emri ise Gazze'nin bombalanması oldu. Stratejik mevzilerin vurulması ile Filistin halkının dünya ile irtibatının kesilmesi hedeflendi.

GAZZE'NİN İLETİŞİM AĞLARI KESİLDİ

◾ İsrail ordusu başlattığı Gazze'ye yönelik harekatta ilk önce Er-Rimal mahallesi, Şüheda caddesi üzerinde Filistin Kulesi olarak anılan yapıyı bombaladı.

◾ Bu bina, Gazze'nin dünya ile iletişimini sağlaması ve basının haber alma noktasında en önemli tesisiydi. İsrail bu hamlesi ile uluslararası basının haber alma özgürlüğünü engelledi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN