Arama

Türk Tarihi

Kadim Ramazan geleneği: Enderun Usulü Teravih

Kadim Ramazan geleneği: Enderun Usulü Teravih

Osmanlı döneminde padişahların saray içindeki eğitim yerleri olan Enderun mekteplerinde eda edilen Enderun Usulü Teravih, zamanla İstanbul’un neredeyse tüm camilerinde kılınmaya başlanmıştı. On bir ayın sultanı olarak heyecanla beklediğimiz Ramazan-ı Şerif’e kavuştuğumuz bugün, ilk teravih namazının bu gece kılınması vesilesiyle, Osmanlı Sarayı’nın kadim Ramazan geleneğini sizlerle buluşturuyoruz.

İngilizlerin gasp ettiği Osmanlı gemileri

İngilizlerin gasp ettiği Osmanlı gemileri

Osmanlı bir zamanlar denizlerde savaş gemileri için güçlü devletlere sipariş vermek durumundaydı. İşte o zamanlardan kalan ve İngiltere’ye ısmarladığımız fakat gasp edilen iki savaş gemimizin hikâyesini hatırlıyoruz...

Okkası 3 kuruşa satılan tarih

Okkası 3 kuruşa satılan 'tarih'

1931 yılında, Latin alfabesine geçildiği, Osmanlı Türkçesi, Arapça ve Farsça yazılı belgelerin işlevini yitirdiği gerekçesi ve gelir elde etmek amacıyla, 600 yıllık belgeler satışa çıkarıldı. Bu belgeler, Sofya'da faaliyet gösteren bir kağıt fabrikasınca satın alındı. Sultanahmet'teki Osmanlı Arşivi Binası'ndan balya balya sarılarak çıkarılan belgeler, vagonlara yüklenerek trenle Bulgaristan'a götürüldü.

Mikrobu ilk kez keşfeden âlim

Mikrobu ilk kez keşfeden âlim

Âlim, tabip ve şair olan Akşemseddin, İstanbul’un fethi sırasında gerek padişahın gerekse ordunun mânevî gücünün yükseltilmesine yardımcı oldu. Sıkıntılı anlarda zaferin yakın olduğu müjdesini vererek sabredip gayret gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak, fethin kısa zamanda gerçekleşmesini sağladı. Bunun yanı sıra Akşemseddin, mikrop meselesine Fracastor adlı İtalyan hekimden en az 100 yıl önce ilk temas eden tabip olarak da bilinmektedir. Peki, Akşemseddin kimdir? Akşemseddin’in hayatı ve geride bıraktığı eserleri nelerdir?

İstanbul’un ilk Türk okulu

İstanbul’un ilk Türk okulu

İstanbul’un fethi sırasında, büyük çabalar gösteren Davut Paşa’ya birçok ayrıcalık ve geniş bir arazi verilmişti. 1485 yılına gelindiğinde Davut Paşa, bu araziye bir külliye inşa ettirdi. Bundan tam 533 yıl önce bugün, külliyenin içinde kurulan Mekteb-i Sübyan, İstanbul’un ilk Türk okulu oldu.

Osmanlının köklerine götüren fotoğraflar

Osmanlının köklerine götüren fotoğraflar

Hem fotoğrafa, hem de Türklerin kökenlerine büyük merak duyan Sultan Abdülhamid’in Yörükleri fotoğraflattığı kareler gün yüzüne çıkıyor. Sultan Abdülhamid’in emriyle, 1886 yılında Osmanlının kurulduğu topraklarda çekilen fotoğraflar, Abdülhamid'in köklerine olan ilgisinin bir yansıması.

Bıraksalar da haysiyetimle ölsem!

Bıraksalar da haysiyetimle ölsem!

“Bir oğlumuz oldu” diyordu Enver Paşa kabine toplantısına girdiğinde gülerek. Harbe girildiğinden, ne sadrazamın, ne de padişahın haberi vardı.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN