Arama

Türk Tarihi

Balkan Savaşlarındaki Osmanlı karargâhı tarih müzesi olacak

Balkan Savaşları'ndaki Osmanlı karargâhı tarih müzesi olacak

Balkan Savaşları'nda, Edirne savunmasında karargâh olarak kullanılan Hıdırlık Tabyası, "Edirne Balkan Tarihi Müzesi" olarak düzenlenecek. 3 yıl süren ve geçtiğimiz yıl tamamlanan restorasyon sonrası tabya, 2 yıl içerisinde kapılarını müze olarak ziyaretçilerine açacak.

Mescid-i Nebevi’yi elektrikle Abdülhamid Han aydınlattı

Mescid-i Nebevi’yi elektrikle Abdülhamid Han aydınlattı

Osmanlı arşivlerinde yer alan bir belgeye göre, Osmanlı padişahı Sultan Abdülhamid, ziyaretçilere kolaylık sağlanması amacıyla ampulün icadından kısa süre sonra Mescid-i Nebevi'ye ilk elektrikli aydınlatmayı 1908'de yaptırdı.

Sevginin kadim mimarisi: Kuş Evleri

Sevginin kadim mimarisi: Kuş Evleri

Uçsuz bucaksız göklerde özgürce salınan kuşların barınağı, hamiyet ve merhamet gibi yüce duyguların örneği “kuş evleri” mimarimizin en güzel eserleri olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Sultan Abdülhamid Han’ın yağmalanan kütüphanesi

Sultan Abdülhamid Han’ın yağmalanan kütüphanesi

Sultan Abdülhamid Han, devlet idareciliğinin yanı sıra, ilmî gelişmelere de meraklı bir Osmanlı sultanıydı. Sultanın en önemli vasıflarından biri, bibliyofili (kitapseverlik) ve bibliyomani (kitap deliliği) arasındaki ince çizgide yürüyen bir kitapsever olmasıydı. Bu nedenle Yıldız Sarayı’nda muhteşem bir kütüphane oluşturdu. 33 yıl boyunca birçok zahmetle toplanan birbirinden kıymetli eserler, önce 31 Mart Vakası’nda, ardından 28 Şubat sürecinde yağma edildi ve çöpe atıldı.

Osmanlıda ormanları yakanlara ağır cezalar verilirdi

Osmanlı'da ormanları yakanlara ağır cezalar verilirdi

Özellikle yaz aylarının gelmesiyle birlikte, orman yangınlarında da büyük bir artış gözleniyor. Ormanların bilinçli veya bilinçsizce tahrip edilmesi, içinde yer alan birçok canlı türünün yaşamını da tehlikeye sokuyor. Tarihçi Erhan Afyoncu, Sabah Gazetesi'ne yazdığı yazıda, Osmanlı'nın ağaçlara verdiği değeri, ormanları korumak için yaptıkları çalışmaları ve tarihteki orman yangınlarını anlattı.

Fuat Sezgin ile bilim tarihi üzerine

Fuat Sezgin ile bilim tarihi üzerine

İslam Bilimleri üzerinde, ciddi tez ve çalışmaları ile ezber bozarak çığır açan Prof. Dr. Fuat Sezgin, bilim tarihine yaptığı katkılarıyla adını altın harflerle yazdırdı. Değerli çalışmalarıyla, Avrupa'ya bilimin İslam kültür ve medeniyetlerinden ulaştığını kanıtlayan Sezgin, 2004 yılında Türkiye Araştırmaları Literatür Dergisi'ne verdiği ender röportajlarından birinde kendini ve çalışmalarını anlattı. İlimler tarihini çalışmaya nasıl başladığına, dönemin zorluklarına, Rönesans'ın yanlış aktarıldığına ve İslâm medeniyetinin batı medeniyetine etkilerine değinen, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in derin düşünce dünyasını yakından tanımanız için o röportajı aynen yayınlıyoruz.

Ceride-i Havadis: İmtiyazlara rağmen İngiliz’in tutmayan gazetesi

Ceride-i Havadis: İmtiyazlara rağmen İngiliz’in tutmayan gazetesi

Türk basın tarihinin ilk yarı resmi gazetesi olan Ceride-i Havadis, yayın hayatına 177 yıl önce bugün başladı. Osmanlı tebaası için gazete yeni bir gelişmeydi. William Churchill adında bir İngiliz tarafından çıkarılması da, önyargıyı yeterince besleyici bir unsurdu.  Ceride-i Havadis kamuoyunda ilk günlerde bedava dağıtılmasına rağmen gereken ilgiyi bir türlü göremedi. Gazetenin tirajı, üçüncü yılında 150’yi zor bulmuştu.

İstanbul fırtınalara ve doluya yabancı değil

İstanbul fırtınalara ve doluya yabancı değil

Geçtiğimiz günlerde İstanbul, fırtına ve dolu nedeniyle büyük bir sınav verdi. Ağaçlar devrildi, camlar kırıldı, otomobiller hasar gördü, evlerin çatıları uçtu, insanlar yaralandı ancak bu İstanbul için ilk değil. Tarihçi Erhan Afyoncu, Sabah Gazetesi’nde İstanbul’un tarih boyunca atlattığı büyük fırtınaları yazdı.

Halil İnalcık’ın ilimle dolu hayatı

Halil İnalcık’ın ilimle dolu hayatı

Osmanlı tarihi üzerine yaptığı çalışmalarla dünyaca ünlü tarihçimiz Prof. Dr. Halil İnalcık, geçtiğimiz yıl 25 Temmuz’da 100 yaşında hayatını kaybetti. ‘Tarihçilerin kutbu’, ‘şeyhü’l müverrihin’ ve ‘hocaların hocası’ olarak anılan İnalcık, bir asırlık ömrü boyunca geride birçok değerli eser bıraktı. Ömrünün son anına kadar, araştırmaya ve yazmaya devam eden İnalcık, Osmanlı tarihini belgeleriyle ortaya çıkardı ve dünyaya tüm gerçekleriyle aktardı. Fikriyat olarak, ölümünün sene-i devriyesinde Halil İnalcık’ın hayatını ve tarih adına gerçekleştirdiği sohbetleri sizler için derledik.

Hocaların hocasına ulema kabri

"Hocaların hocası"na ulema kabri

“Tarihçilerin kutbu” olarak anılan ve geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren dünyaca ünlü Osmanlı tarihçisi Prof. Dr. Halil İnalcık'ın mezarı tamamlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla mermerden ve geleneksel tarzda bir 'ulema kabri' inşa edildi.

Sağlıksız ekmek üreten fırıncılar idam edilirdi

Sağlıksız ekmek üreten fırıncılar idam edilirdi

Osmanlı döneminde ikaz edildikleri halde kanunlara uymayan fırıncılara ibretlik cezalar verilirdi. Padişahlar tebdil-i kıyafet ile fırınları denetlerdi. Ekmeğin ağırlığı, rengi ve içine konulan maddeler kontrol edilirdi. Kabahati olanlar falakaya yatırılır, fırınlarının önünde idam edilirdi.

Abdülhamidin hayali ikinci kez gerçekleşti

Abdülhamid'in hayali ikinci kez gerçekleşti

Avrupa ve Asya’yı İstanbul Boğazı’nın altından bağlayan tüp tünel geçişi ilk olarak 125 yıl önce gündeme geldi. İkinci Abdülhamid’e iki farklı proje sunuldu. Ancak kâğıt üzerinde kaldı. Tünel projesi ilk olarak 2013’te Marmaray ile hayata geçti. Avrasya Tüneli ile ise ikinci kez hayat buldu

Türkmenler dokuz asırdır Halepte

Türkmenler dokuz asırdır Halep'te

1060’larda Suriye’ye gelen Türkmenler bir zamanlar bu toprakların kaderine hükmediyordu. Suriye’deki Türklerin en büyük grubu ise Halep Türkmenleri’ydi.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN