Arama

Türk Tarihi

Adı Safiye olan bülbülün öyküsü

Adı Safiye olan bülbülün öyküsü

Türk musikisinin gelmiş geçmiş en ünlü kadın seslerinden Safiye Ayla’nın yaşam öyküsünü anlatan ‘Safiye’ adlı kitap raflardaki yerini aldı. Yaşamı boyunca önemli olaylara tanıklık eden Ayla’nın yaşam öyküsü, dönemin sosyal atmosferine de ışık tutuyor.

İslâm sanatında kümbetler

İslâm sanatında kümbetler

İslâm sanatında "kümbet" olarak adlandırılan yapıların en anlamlı özelliklerinden birisi, toprak yüzeyinin altındaki mezar odası. Ön Asya'da ve Türkistan'da yaşayan Türklere ait, mimari değeri bulunan mezar kuleleri olarak adlandırılan kümbetler, yuvarlak veya köşeli bir mimari tasarıma sahip. Kümbetlere, Türk çadır sanatının mimarlığa geçiş örnekleri de deniliyor. İşte, İslâm sanat tarihinin dünyadaki en nadide örnekleri ile kümbetler.

Kudüs ve Filistin uğruna binlerce şehid verdik

Kudüs ve Filistin uğruna binlerce şehid verdik

Osmanlı ordusu Birinci Dünya Savaşı’nda İngilizler’e karşı Kudüs’ü savunmak için 31 Ekim-8 Kasım 1917 arasında yaptığı dokuz gün süren muharebelerde 25 bin kayıp vermişti. Bütün şehidlerimizin ruhları şad olsun.

Siyonizmin kanlı hedefleri için Osmanlı’dan kopardılar!

Siyonizmin kanlı hedefleri için Osmanlı’dan kopardılar!

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Trump, İsrail’in başkenti olarak Kudüs’ü tanıdıklarını belirterek, İsrail ABD Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacaklarını açıkladı ve cehennemin kapılarını açtı. Bunun üzerine Filistin’de “Üçüncü İntifada” çağrısı yapıldı ve çatışmalar başladı. Bundan tam bir asır önce bugün, Filistin toprakları Osmanlı’dan koparıldı ve bölgede o günden bu yana kan hiç durmadı.

Abdülhamid: “Bir karış toprak dahi satmam!

Abdülhamid: “Bir karış toprak dahi satmam!"

Emperyalist güçler tarafından paramparça edilme kavgasına, vatan ve milletinin selâmeti için dimdik durdu Sultan Abdülhamid. Siyonizm lobisinin harekete geçtiği günlerdi ve Yahudiler, bir devlet kurmak için Osmanlı Sultanı’ndan “toprak” satın almak istiyorlardı. Abdülhamid’in yanıtı ise netti: “Ben bir karış dahi toprak satamam, zira o bana değil, halkıma aittir!”

Kudüs’ün tapusu Türkiye’de

Kudüs’ün tapusu Türkiye’de

Türkiye’nin arşivlerindeki Filistin’e ait tapu kayıtları İsrail’i korkutuyor. 47 zabıt kayıt defterinde 171 bin 306 tapu kaydı bulunuyor. Bunun 133 bin 365’i özel mülkiyete, 37 bin 671’i vakıflara ait.

Asırlar öncesinden toplum yönetme sanatı: Nasîhatü’l Mülûk

Asırlar öncesinden toplum yönetme sanatı: Nasîhatü’l Mülûk

Toplumların var olduğu süre boyunca, insan topluluklarını yönetmek, bir sanat olarak görüldü ve bu sanatın nasıl gerçekleştirileceğine dair tavsiyeler, sayısız siyasetname yoluyla nesilden nesle aktarıldı. Bu siyasetnameler içinde oldukça farklı bir konuma sahip olan eserlerden biri ise, Nasîhatü’l Mülûk.

120 yıldır kayıp olan Urartu steli bulundu

120 yıldır kayıp olan Urartu steli bulundu

Van'da yürütülen "Urartular Dönemi Yol Güzergahları" yüzey araştırması sırasında, Alman bilim adamı Waldemar Belck tarafından ortaya çıkarılan ve 120 yıldır kayıp olan Urartu dönemine ait stel bulundu.

Osmanlı ordusunun fedaileri: Deliler

Osmanlı ordusunun fedaileri: Deliler

Osmanlı Devleti'nin o güçlü ordusu kara ve deniz olmak üzere ikiye ayrılırken, sabit ordusunun yanı sıra uçlarda hareket halinde olan birlikleri de vardı. Bunlar içinde tarzları, dış görünüşleri ve savaşırken ki ustalıklarıyla diğerlerinden ayrılanlar şüphesiz ki "deliler"di. Bu ismi gerçekten deli olmalarından değil, fazla cesur ve gözü pek olmalarından aldıklarını bildiğimiz bu topluluk, aldıkları emri yerine getirene kadar da dur durak bilmezlerdi.

Baltacı Mehmet Paşa’nın mezarı Türkiye yolunda

Baltacı Mehmet Paşa’nın mezarı Türkiye yolunda

Osmancık Gazeteciler Cemiyeti, Osmanlı tarihine damga vurmuş Sadrazam Baltacı Mehmet Paşa’nın Yunanistan’ın Limni Adası’ndaki mezarının memleketi Osmancık’a taşınması için çalışma başlattı.

Osmanlının zamana yenilen zaman odacıkları: Muvakkithâneler

Osmanlı'nın zamana yenilen zaman odacıkları: Muvakkithâneler

Osmanlı medeniyetinde namaz vakitleri, Ramazan imsakiyeleri, saat ve takvim hesaplamaları muvakkithânelerde yapılıyordu. Cami ve külliyelerin bahçelerinde, bir iki oda hâlinde bulunan bu yapılar, şimdilerde kaderine terk edilmiş durumdalar.

Hadice Sultan’ın hikâyesi

Hadice Sultan’ın hikâyesi

Hadice Sultan, düğün günü kocasını görünce, amcası Sultan Hamid için, “Kendi kızlarını Gâzi Osman Paşa’nın oğullarına verdi de, bize kimleri münâsip gördü!” demişti.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN