Arama

Türk Tarihi

Tarihimizden ilginç fetvalar

Tarihimizden ilginç fetvalar

Osmanlı döneminde halk her türlü konuyu şeyhülislama veya müftülere sorardı. Şeyhülislamlar bir sanat sahibi olmanın önemi, defalarca hacca gitmektense, fakir ve yetimlere yardım edilmesi gibi birçok konuda fetva vermişlerdir.

Osmanlı Uleması Fatihin haziresinde

Osmanlı Uleması Fatih'in haziresinde

Ulemanın sözleşmiş gibi bir araya toplandığı yerlerden biri de Fatih Camii’nin haziresi, Fatih Sultan Mehmet Han’ın dizi dibidir. Burada yatan birçok ismi ve o isimlere ait etkileyici güzellikte mezar taşını en azından senede birkaç defa ziyaret etmek içimizde bazı şeyleri diri tutacaktır.

Erdoğan: Önce kendi hazinelerimize sahip çıkacağız!

Erdoğan: "Önce kendi hazinelerimize sahip çıkacağız!"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kültür Sanat Özel Ödülleri Töreni'nde konuştu. Kültür ve sanatın, ekonomi ve savunma sanayii kadar önemli olduğuna değinen Erdoğan, "Türkiye'nin 2023 hedeflerinin somut unsurları için çalışırken kültür ve sanatı da ihmal edemeyiz. Biz Türk milleti olarak asla papağanlaşmayacağız. Önce kendi hazinelerimize sahip çıkacağız. Güçlü bir envantere sahibiz. Bu büyük birikimin ışığında yeni hazineleri üretmenin gayreti içinde olacağız" şeklinde konuştu.

Osmanlı Devleti Atlası yeniden hazırlanıyor

"Osmanlı Devleti Atlası" yeniden hazırlanıyor

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, kurum olarak üzerinde çalıştıkları "Osmanlı Devleti Atlası"nı en kısa zamanda çıkaracaklarının müjdesini verdi. Turan, "Osmanlı Devleti Atlası ve genel anlamda bir Türk Tarihi Atlası yok. Tarihte var olanlar yeterli değil. En azından güncel ve daha yeterli hale getirmek için çalışmalarımız var" şeklinde konuştu.

Bugünlere bir asır öncesinden ışık tutan sergi: Sultan Abdülhamid’i anlamak

Bugünlere bir asır öncesinden ışık tutan sergi: Sultan Abdülhamid’i anlamak

33 yıl boyunca Osmanlı Devleti’nin idaresini üstlenen “Ulu Hakan” Sultan Abdülhamid, bundan tam bir asır önce yaşama veda etti. Hayatının büyük bir kısmını geçirdiği Yıldız Sarayı, onu bir nebze olsun anlamak ve anlatabilmek için Cumhurbaşkanlığı’nın ev sahipliğinde bir sergiyle kapılarını sanatseverlere açtı. Sergide, Abdülhamid’in özel merakı olan Yıldız Albümleri’nden fotoğraflar ve birçok kişisel eşyası bugünlerimize ışık tutuyor.

Malcolm Xten mektup: Türkiye ile ilgili propagandalar yalan!

Malcolm X'ten mektup: Türkiye ile ilgili propagandalar yalan!

ABD'de ırkçılıkla mücadelenin sembol ismi siyahi Müslüman lider Malcolm X tarafından el yazısıyla kaleme alınmış bir mektup ortaya çıktı. Mektupta, dönemin ırkçılığını “Amerika’yı saran kronik bir kanser” olarak niteleyen Malcolm X'in hac yolculuğu sonrası yaşadığı dönüşüme ait önemli bilgiler yer alıyor. O dönem Türkiye’nin İslâm’a yüz çevirdiğine dair yapılan propagandaların yalan olduğunu dile getiren Malcolm X, Türk hacıların sayısının çokluğuna da değiniyor.

İstanbulun yokuş yukarı dünyası: Merdivenleri

İstanbul'un yokuş yukarı dünyası: Merdivenleri

Trafikli yollar, kaldırımları işgal eden araçlarla, modern şehirlerde yaya olarak hareket mekânlarımız her geçen gün yok olurken Nihayet Dergisi, İstanbul’un değişime direnen son kaleleri merdivenli sokaklarına elini uzatmış… İşte dergiden derlediğimiz İstanbul’un yokuş yukarı dünyasından birkaç merdiven…

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN