Arama

Türk Tarihi

Askerlerini tekbirlerle selâmlayan bir lider: Aliya İzzetbegoviç

Askerlerini tekbirlerle selâmlayan bir lider: Aliya İzzetbegoviç

Bilge Kral “Aliya İzzetbegoviç” Bosna Hersek başta olmak üzere dünya tarihinin en önemli isimlerinden biri. Bosna Hersek'in bağımsızlığı için verdiği mücadelede, insanlık için büyük bir umut oldu. Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı, "Bilge Kral" Aliya İzzetBegoviç'i vefatının 14'üncü yıl dönümünde rahmetle anıyoruz.

Yitik bir öykünün son satırları gibi...

Yitik bir öykünün son satırları gibi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Külliye'deki muhtarlar buluşması Türkmen sanatçı Abdurrahman Kızılay ile tanınan “Altın Hızma” isimli Kerkük türküsü ile başladı. Kerkük Türkmenleri’nin onurlu bir mücadele verdiği günlerde Külliye’den yankılanan bu türkü salondan büyük alkış aldı.

Krizin kronolojisi

Krizin kronolojisi

15 Temmuz darbe girişimi, Türkiye tarihi açısından derin bir kırılmaya neden oldu. Bu girişimin taşeronu olan FETÖ’nün başı Fetullah Gülen’i saklayan ABD ile ilişkiler de bu kırılmanın en önemli parçası durumunda. Son iki yıl içinde tansiyonu sık sık yükselen Türkiye-ABD ilişkisinin seyri ne durumda?

Türk askeri Kore’de

Türk askeri Kore’de

67 yıl önce bugün, Türkiye'nin de Kore Savaşı'na katılmasıyla beş yüz kişilik ilk Türk askeri birliği Kore'ye ulaştı ve Pusan'da karaya çıktı.

İnsanlığı kurtardı!

İnsanlığı kurtardı!

Şarbon ve kuduz aşısını buluşuyla üne kavuşan Fransız mikrobiyolog ve kimyager Louis Pasteur, insanlığın hayatını değiştirir. Bazı hastalıklara karşı bağışıklığa dayanan çalışmaları ve kristaller üzerindeki kuram çalışmaları ile dünya çapında ün kazanır. Özellikle antraks (şarbon) adı verilen, sığır ve koyunlarda ortaya çıkan bulaşıcı hastalık, onun geliştirdiği aşı tekniğiyle çözüme kavuşur.

Osmanlı padişahlarının tebdil gezileri

Osmanlı padişahlarının tebdil gezileri

Hükümdarların tanınmamak için kıyafet değiştirerek halk arasında denetleme amacıyla dolaşmalarını ifade eden tebdil gezmek, tarih boyunca birçok devlette görülen bir uygulama olmuştur. Halkın durumunu anlama, saraydan sıkılıp dışarıya açılma arzusu ve kimliğini gizleyerek düşmanlardan korunma gibi amaçlarla yapılan bu tür geziler Osmanlı padişahlarının da sıkça başvurdukları uygulamalardan birisiydi. Tebdil gezmek tabirinin ne anlama geldiği ve niçin kullanıldığı ile ilgili Osmanlı padişahları tarafından yapılan gezilerin genel özellikleri hakkında bilgileri Beyaztarih.com'un bu makalesinde bulacaksınız.

Pargalı İbrahim Paşa’nın mezarı Karaköy’de çıktı

Pargalı İbrahim Paşa’nın mezarı Karaköy’de çıktı

Kanuni Sultan Süleyman’ın 13 yıl vezirliğini yapan ve padişahın emriyle idam edilen Pargalı Damat İbrahim Paşa’nın yüzyıllardır kesin olarak bilinmeyen mezarının, İstanbul Karaköy’de bir hanın bodrum katında, Koyun Baba Tekkesi olarak bilinen yerde olduğu iddia edildi.

Musul ve Kerkük tapulu malımız!

Musul ve Kerkük tapulu malımız!

Gayrimeşru referandum sonrası IKBY tarafından işgal edilmek istenen Musul ve Kerkük vilayetlerinin Sultan Abdülhamid Han’ın tapulu malı olduğu ortaya çıktı.

Dünyanın ilk hayvan hastanesi: Gurebahane-i Laklakan

Dünyanın ilk hayvan hastanesi: Gurebahane-i Laklakan

Bugün, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü. Her gün milyonlarca hayvanın zulüm gördüğü, aç bırakıldığı ya da sokağa terk edildiği bir dünyada yaşıyoruz. Ecdadımızın hayvanlara verdiği büyük değeri ve korunmalarına ilişkin birçok kanun çıkardığını biliyoruz. Buna ilişkin olarak diğer ülkelerin insan haklarını tartıştığı sıralarda, Osmanlı Devleti, dünyanın ilk hayvan hastanesini kurdu: Gurebahane-i Laklakan.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN