Arama

Türk Tarihi

Zamanımızda gençler Türkçe bilmiyor

"Zamanımızda gençler Türkçe bilmiyor"

İslam tarihçisi, fikir adamı ve yazar Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, Babıali Enderun Sohbetleri'ne konuk oldu. Hatıralarını ve güncel meselelere ilişkin görüşlerini aktaran Sırma, "Zamanımızda gençler Türkçe bilmiyor. Üniversitede yazılı yapıyoruz, Türkçeyi yanlış yazıyorlar. Neden, çünkü bizim gençler kitap okumuyor, kitap okumadıkları için de güzel Türkçe konuşamıyor ve yazamıyorlar" şeklinde konuştu.

Nurettin Topçu ödül olarak ne istemişti?

Nurettin Topçu ödül olarak ne istemişti?

Çalışması, Sorbonne Üniversitesi Felsefe Jürisince en başarılı doktora tezi seçilen Nurettin Topçu'ya ödül olarak altın saat ya da istediği bir ülkeye seyahat imkânı önerilir; o ise, ikisini de istemez. Nurettin Topçu'nun düşünce yapısını, vatan ve bayrak sevgisini yansıtan o güzel ayrıntı...

Azametli memuriyet savcılık

Azametli memuriyet savcılık

Mahkemelerde ilk defa savcılar görüldüğünde, halk buna bir mana veremedi. Dâvâcı ve dâvâlı durur iken, savcılar neci idi?

Kaptan-ı Derya: Barbaros Hayreddin Paşa

Kaptan-ı Derya: Barbaros Hayreddin Paşa

Osmanlı donanmasında “deniz” denilince akla gelen ilk isimdi Barbaros Hayreddin Paşa. Gerçekleştirdiği fetihlerle Osmanlı’nın Akdeniz’deki hâkimiyetini sağladı, “kaptan-ı derya” rütbesine yükselerek hizmetlerini sürdürdü. İspanya’da baskı ve zulüm altındaki Müslümanların Cezayir’e yerleşmelerini sağlayarak, bu beldenin zenginleşmesini ve “Türklerin Hindistan’ı” olarak şöhret kazanmasını sağladı. 472 yıl önce bugün hayata gözlerini yuman Barbaros Hayreddin Paşa’nın ölümüne “Mâte reîsü’l-bahr / Denizin reisi öldü” sözü ile şerh düşüldü.

Mevlâna ve Moğollar

Mevlâna ve Moğollar

“Moğollardan korkuyorsanız, Allah’ı tanımıyorsun demektir. Siz onlara bakınca kâfir görüyorsunuz; ben ise aralarında yüz tane iman sancağı sayıyorum” diyordu Mevlâna...

Solun 15 Temmuz’u anlamasına mani bazı epistemolojik engeller

Solun 15 Temmuz’u anlamasına mani bazı epistemolojik engeller

Her şeye rağmen sosyalistler yine de 15 Temmuz’u görebilir ve onu var eden kimliği kabul edebilirlerdi: Onların “kitlesi” olmayı kabul etmesi, hayran hayran hep onların ağızlarına bakması şartıyla. Ama dindar Müslüman, muhafazakâr kimlik birilerinin kitlesi olmayı değil; kendisi olmayı seçti. Kesif bir dünya karanlığında el yordamıyla da olsa kendi yolunda, kendi olmaklığına yürümeyi.

Fuat Sezgin’in esir kütüphanesi

Fuat Sezgin’in esir kütüphanesi

Dünyanın en iyi İslam Bilim Tarihi akademisyenlerinden biri olan Prof. Dr. Fuat Sezgin'in, otuz yılı aşkın bir süre boyunca emek verdiği 45 bin ciltlik kütüphanesine Almanya tarafından el konuldu ve çoğu el yazması olan bu arşivin Türkiye'ye getirilmesine izin verilmiyor. Ömrünü İslam Bilim Tarihine adayan ve dünya bilim tarihini yeniden yazan Fuat Sezgin’e olan vefa borcumuzu, bir nebze de olsa ödeyebilmek için, kendisine ait kütüphanenin Türkiye’ye getirilmesi ve yarım kalan son çalışmasının yayımlanması gerekiyor.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN