Arama

Türk Halk Müziği

Bir Anadolu ozanı: Barış Manço

Bir Anadolu ozanı: Barış Manço

Anadolu rock müziğinin efsane ismi, şarkıcı, besteci ve söz yazarı Barış Manço, 7’den 77’ye herkesin gönüllerinde taht kurdu. Müzisyen, şarkıcı, besteci, aranjör, söz yazarlığının yanında, başarılı bir oyuncu, televizyon programcısı, sunucu, koleksiyoner, ressam ve gezgindi... 19 yıl önce yitirdiğimiz rock müziğinin efsane ismi Barış Abimizi, saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.

Müslüm Gürsesin hayatı film oluyor

Müslüm Gürses'in hayatı film oluyor

Arabesk ve Türk halk müziği sanatçısı Müslüm Gürses'in hayatını beyaz perdeye aktaran sinema filmi "Müslüm"ün çekimlerine başlandı.

Tanburi Ali Efendinin besteleri bir araya getirildi

Tanburi Ali Efendi'nin besteleri bir araya getirildi

Geleneksel Türk müziğinin en büyük bestekârları arasında gösterilen ancak yaşamı hakkında çok az bilgi bulunan Tanburi Ali Efendi'nin bilinen 100'e yakın bestesi İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu ses sanatçısı ve araştırmacı Ümit Yazıcı'nın 8 yıllık çabası sonucu bir araya getirildi.

Ahmet Kayanın anısına...

Ahmet Kaya'nın anısına...

“…Beni üşüten tek bir şey var, ben vatansızlıktan üşüyorum…” Bu sözlerin sahibi, Ahmet Kaya. 17 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı. “Öldüğümde değil yaşarken anlayın beni…” demişti; fakat onun bu sözünü kimse anlamamıştı. Yaşarken linç ettiler Ahmet Kaya’yı. O Türkiye’nin ‘yorgun demokratı’ydı. Yüreğinde insan sevgisi, dilinde demokrasi hak ve özgürlük kelimeleri vardı. Ancak o demokrasi adına kara lekelerle dolu 90’lı yıllarda yaşamıştı. Bugün bu yürekli adamı saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.

Türk müziği, Balkan müziği için çok önemli

"Türk müziği, Balkan müziği için çok önemli"

Sevdalinka şarkılarının güçlü sesi Damir İmamoviç, "Türk müziği, Balkan müziği için çok önemli. Çünkü geçmişten beri bizim müziğimizi etkilemiş. Ahmet Erdoğdular gibi usta isimlerden Türk sanat müziğini öğrenmeye başladım." dedi.

Anadolunun yanık ozanı: Âşık Veysel

Anadolu'nun yanık ozanı: Âşık Veysel

"Güzelliğin on para etmez, şu bendeki aşk olmasa" sözüyle nasıl bir insan olduğunu en güzel şekilde ifade eden halk ozanı, aşıklık geleneğinin son büyük temsilcisi Âşık Veysel, 123 yıl önce bugün doğdu. "Ben giderim adım kalır, dostlar beni hatırlasın" dizelerine sahip halk ozanımızı, bizler de saygı ve rahmetle anıyoruz.

Yitik bir öykünün son satırları gibi...

Yitik bir öykünün son satırları gibi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Külliye'deki muhtarlar buluşması Türkmen sanatçı Abdurrahman Kızılay ile tanınan “Altın Hızma” isimli Kerkük türküsü ile başladı. Kerkük Türkmenleri’nin onurlu bir mücadele verdiği günlerde Külliye’den yankılanan bu türkü salondan büyük alkış aldı.

Neşet Ertaş gideli 5 yıl oldu

Neşet Ertaş gideli 5 yıl oldu

Türk halk müziği bestecisi, söz yazarı, yorumcu ve ünlü halk ozanı Neşet Ertaş, 5 yıl önce bugün yaşama veda etti. Usta sanatçıyı ölümünün 5'inci yıl dönümünde saygı ve sevgiyle anıyoruz.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN