Arama

Ünlü Yönetmenler

Murakamiyi Düşlemek

Murakami'yi Düşlemek

Sinema tutkunlarının merakla beklediği "!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali" bugün kapılarını izleyicilerine açtı.  Takvimde ise kaçırılmaması gereken önemli bir belgesel yer aldı: Dreaming Murakami / Murakami’yi Düşlemek…

Kahramanın Sonunu belgeledim!

"Kahramanın Sonu'nu belgeledim!"

Ara Güler'in 1975 yılında tamamladığı ve Osmanlı'ya ait savaş gemisi 'Yavuz Zırhlısı'nı anlatan 'Kahramanın Sonu' filmi yıllar sonra ilk kez seyirci ile buluşacak. Geminin hurdaya çekilmesinden sökülmesine kadar geçen 12 yılı anlatan Güler “Bu filmin dünyada bir örneği yok” diyor.

Tarihi filme rap şarkı yapıldı

Tarihi filme 'rap' şarkı yapıldı

Dünya tarihinin en önemli savaşlarından biri olan Kösedağ Savaşı ve döneme damgasını vuran ve Son Selçuklu Kahramanı olarak adlandırılan devlet adamı Emir Celaleddin Karatay’ın hayatından bir kesitin özgün bir senaryo ile beyaz perdeye uyarlandığı “Direniş Karatay” 9 Mart 2018'de izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor.

Mimar Sinanın hayatı belgeselleştirildi

Mimar Sinan'ın hayatı belgeselleştirildi

Osmanlı İmparatorluğu döneminde önemli eserlere imza atan Mimar Sinan'ın hayatı belgeselleştirildi. "Mimarların Piri Sinan" adıyla 60 dakikalık hazırlanan belgeselde, Mimar Sinan'ın çocukluğundan yaşlılığına kadar olan hayatı anlatılıyor.

Kahraman Yavuz’un aşırı acıklı öyküsü

Kahraman Yavuz’un aşırı acıklı öyküsü

Ara Güler, efsanevi Yavuz Zırhlısı’nın yıllar süren son yolculuğunun belgeselini çeker. Kahramanın Sonu adını verir. Fakat belgesel, içinde hiç konuşma olmadığı için yasaklanır. Kopyası kaybolur. İşte o belgesel yıllar sonra görücüye çıkacak ve !f İstanbul’da gösterilecek!

Hakikâtin nefesi: Buğday

Hakikâtin nefesi: Buğday

Son dönemde Buğday filmi ile gündemde olan ve Türkiye sinemasının en iddialı yönetmenlerinden biri olarak görülen Semih Kaplanoğlu, film gösterimlerine, söyleşilere ve filmine dair kafalarda yer alacak tüm olası soruları yönetmenliği gibi usta titizliği ile yanıtlamaya devam ediyor. Son olarak Genç Müsiad tarafından düzenlenen Buğday film gösterimi ve söyleşisine katılan Kaplanoğlu, burada insanlığın hakikati nasıl görmek istediğini; fakat bunun birtakım tekelci yaklaşımların eliyle nasıl engellendiğini ve devamında Buğday’a dair birkaç noktanın arka planını anlattı.

Ateş hattından Oscara

Ateş hattından Oscar'a

Suriyeli yönetmen Feras Fayyad'ın "Halep'teki Son Adamlar" belgeseli Oscar adayları arasında gösterildi. Yönetmen, kuşatma altındaki Halep'te sivillerin hayatını kurtarmak için canlarını hiçe sayan Beyaz Baretliler ekibinin hikayesini anlatıyor. Derdim ödül almak değil diyen Fayyad, Suriye'de yaşananları tüm dünyaya göstermek istiyor.

The Post filmi ve gazetecilik

The Post filmi ve gazetecilik

Steven Spielberg'ün yönetmenliğini üstlendiği The Post filminin yankıları hızını kesmeden devam ediyor. Filmi izleyenler sosyal medyadan yorumlarını sıcak bir şekilde dile getirirken, film son olarak Lübnan'da yasaklandı. Peki, Spielberg’ün her aktörün az çok kirlendiği, belli açmazları olan bir konuyu perdeye taşımaya giriştiği The Post’u, nasıl okumak gerekiyor?

Dehşet dolu serüvene hazırlanın!

Dehşet dolu serüvene hazırlanın!

Cyberpunk akımının kurucusu Gladiator, Alien ve Blade Runner gibi filmlerin usta yönetmeni Ridley Scott'tan muazzam bir proje geliyor…

Bir sanatçının zorlu yolculuğu

Bir sanatçının zorlu yolculuğu

Usta yönetmen Semih Kaplanoğlu bu sefer filmleriyle değil kitaplarıyla gündemde. H Yayınları’ndan çıkan, hayatı, edebiyat, yazı ve sinema macerasını anlattığı söyleşi kitabı Yusuf’un Rüyası, bir yönetmen/ sanatçının zorlu ve sabırlı yolculuğunu ele alıyor. Öykü/denemelerinden oluşan Karşılaşmalar ise Kaplanoğlu’nun edebiyatçı kimliğini bize hatırlatıyor.

Müslüm Gürsesin hayatı film oluyor

Müslüm Gürses'in hayatı film oluyor

Arabesk ve Türk halk müziği sanatçısı Müslüm Gürses'in hayatını beyaz perdeye aktaran sinema filmi "Müslüm"ün çekimlerine başlandı.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN