Arama

Ekonomi

ABD-Çin rekabeti teknoloji yarışıyla kızışıyor!

ABD-Çin rekabeti teknoloji yarışıyla kızışıyor!

Çin'in son yıllarda artırdığı teknoloji yatırımlarının ABD'nin bu alandaki üstünlüğünü kaybetmesine yol açabileceğinden endişelenen Washington yönetiminin son adımları yeni bir ticaret savaşının fitilini ateşledi. Çinli şirketler tarafından ABD'ye 2005-2017'de yapılan yatırımların tutarı 171 milyar dolara ulaştı. Bu yatırımların, yaklaşık 60 milyar doları bilgi teknolojileri, komünikasyon, otomotiv, havacılık ve tıp alanında faaliyet gösteren teknoloji odaklı şirketlere yapıldı. Brookings Enstitüsü Çin Merkezi Kıdemli Uzmanı Dollar: "Çin'in yüksek yatırım kısıtlamaları, ABD yönetiminin Çin'den gelen yatırımlara karşı kısıtlamalar getirmeyi değerlendirmesini meşru kılıyor" ifadelerini kullandı.

Kadınların iş gücü katılımı arttı!

Kadınların iş gücü katılımı arttı!

Türkiye İstatistik Kurumu, "İstatistiklerle Kadın 2017" çalışmasının sonuçlarını açıkladı. Türkiye'de kadınlarda istihdam oranı 2016'da yüzde 28 olarak belirlenirken, eğitim seviyesi yükseldikçe kadınların iş gücüne daha fazla katıldıkları görüldü.

Afrika açılımı meyvelerini veriyor!

Afrika açılımı meyvelerini veriyor!

Türkiye'nin Afrika açılımı politikasında 15 yıl geride kalırken, kıta ülkeleriyle ekonomik ilişkiler "kazan-kazan" yaklaşımıyla çeşitlendirildi. Türkiye’nin Afrika ile ticaret hacmi 17,5 milyar dolara ulaştı. Bu rakam, 2003 yılında 100 milyon dolardı.

Milyarlarca avro, kripto paralar üzerinden aklanıyor

Milyarlarca avro, kripto paralar üzerinden aklanıyor

Uluslararası yasa dışı faaliyetlerin finansmanında her yıl yaklaşık 3,4 ila 4,5 milyar avroluk kara paranın, kripto para birimleri üzerinden aklandığı tahmin ediliyor. Bu paraların, küresel kullanıma elverişli, emniyetli ve geri çevrilemez transferlere izin veriyor olması, özellikle gerçek kimliklerini gizlemek isteyenlere düşük maliyetli, hızlı uluslararası transfer imkan tanıması, temel özellikleri arasında yer alıyor.

Suudileri zorlu bir süreç bekliyor!

Suudileri zorlu bir süreç bekliyor!

Suudi Arabistan’da köklü bir değişimden geçiyor. "Vizyon 2030" adlı program çerçevesinde ülke ekonomisinin petrole bağımlılığın kırılması, petrol dışı sektörlerin geliştirilmesi ve özel girişimin güçlendirilmesi amacıyla çabalarını sürdürüyor. Suudi Arabistan yönetiminin planı, Saudi Aramco'nun yüzde 5’lik payının, en geç 2019’un başında özelleştirilmesi yönünde. Ancak Aramco gibi devasa bir kapalı kutunun açılması hiç de kolay olmayacak.

Şimdi yükselişte ama sonra?

Şimdi yükselişte ama sonra?

Son günlerin popüler konularından biri Bitcoin’deki inanılmaz yükseliş. Ara sıra değerinde aşırı düşüşler görülse de genel kanı yükselişin öngörülemeyen bir süre daha devam edeceği. Sonrası hakkında ise kimsenin bir fikri yok.

Dijital oyuna İslamofobi neşteri

Dijital oyuna İslamofobi neşteri

Türkiye dijital oyunlardaki İslamofobik öğelerin kaldırılması için yürüttüğü mücadelenin sonucunu aldı. Ünlü oyun şirketleri söz konusu oyunlarda geçen İslamofobik öğelerin kaldırıldığını açıkladı.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN