Arama

Ekonomi

Milyarlarca avro, kripto paralar üzerinden aklanıyor

Milyarlarca avro, kripto paralar üzerinden aklanıyor

Uluslararası yasa dışı faaliyetlerin finansmanında her yıl yaklaşık 3,4 ila 4,5 milyar avroluk kara paranın, kripto para birimleri üzerinden aklandığı tahmin ediliyor. Bu paraların, küresel kullanıma elverişli, emniyetli ve geri çevrilemez transferlere izin veriyor olması, özellikle gerçek kimliklerini gizlemek isteyenlere düşük maliyetli, hızlı uluslararası transfer imkan tanıması, temel özellikleri arasında yer alıyor.

Suudileri zorlu bir süreç bekliyor!

Suudileri zorlu bir süreç bekliyor!

Suudi Arabistan’da köklü bir değişimden geçiyor. "Vizyon 2030" adlı program çerçevesinde ülke ekonomisinin petrole bağımlılığın kırılması, petrol dışı sektörlerin geliştirilmesi ve özel girişimin güçlendirilmesi amacıyla çabalarını sürdürüyor. Suudi Arabistan yönetiminin planı, Saudi Aramco'nun yüzde 5’lik payının, en geç 2019’un başında özelleştirilmesi yönünde. Ancak Aramco gibi devasa bir kapalı kutunun açılması hiç de kolay olmayacak.

Şimdi yükselişte ama sonra?

Şimdi yükselişte ama sonra?

Son günlerin popüler konularından biri Bitcoin’deki inanılmaz yükseliş. Ara sıra değerinde aşırı düşüşler görülse de genel kanı yükselişin öngörülemeyen bir süre daha devam edeceği. Sonrası hakkında ise kimsenin bir fikri yok.

Dijital oyuna İslamofobi neşteri

Dijital oyuna İslamofobi neşteri

Türkiye dijital oyunlardaki İslamofobik öğelerin kaldırılması için yürüttüğü mücadelenin sonucunu aldı. Ünlü oyun şirketleri söz konusu oyunlarda geçen İslamofobik öğelerin kaldırıldığını açıkladı.

Cuma aktır, karartamazsınız!

Cuma aktır, karartamazsınız!

Tüm dünyada alışveriş çılgınlığı olarak bilinen Kara Cuma (Black Friday), kampanyaları Türkiye'de de dün gece itibari ile başladı. Amerika'da Black Friday indirimleri olarak bilinen gün için Türkiye'de "Efsane indirim" sloganı kullanılması tavsiye edilmesine rağmen, birçok yerli marka kampanyaları için "Kara Cuma"yı kullandı. Cuma gününe yönelik bu algı operasyonuna birçok kişi, sosyal medyada tepki gösterdi.

Büyük tezgah: Yine aynı senaryo!

Büyük tezgah: Yine aynı senaryo!

Gezi, 17-25 Aralık, 15 Temmuz’la durdurulamayan Türkiye, yine hedef tahtasında. ABD’deki dava üzerinden yaratılmaya çalışılan algı operasyonuyla kaos planı oluşturuluyor. Türkiye, ekonomide tarihinin en büyük sıçramasını yaptığı Mayıs 2013'ten bu yana küresel güçler ve içerideki işbirlikçilerinin hedefinde.

Suudi Arabistan ekonomisi yol ayrımında

Suudi Arabistan ekonomisi yol ayrımında

Suudi Arabistan’daki gelişmelere sadece bu ülkenin iç siyaseti açısından değil, ekonomi perspektifiyle de bakmak gerekiyor, çünkü Suudi Arabistan ekonomisi şu anda tam anlamıyla bir dönüm noktasında. Krallığın en zengin kişilerinin tutuklanıp mal varlıklarına el konulmuş olması Suudi Arabistan’ın açık veren bütçesine kısa süreli bir rahatlama sağlayabilir. Uzun vadede ise, dönüşümü sağlayacak yapısal reformlar gerekiyor.

Türkiye’nin yarım kalan hikayesi

Türkiye’nin yarım kalan hikayesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Külliye'de "Türkiye'nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Tanıtım Toplantısı"nda yerli otomobili üretecek 5'li konsorsiyumu açıkladı. Hemen akabinde akıllarımıza, Cumhuriyetin kuruluş yıl dönümünde (29 Ekim 1961) gerçekleştirilen sürüş testinde "Devrim Arabası"nın önce teklediği, sonra yolda kaldığı acıklı hikâyesi geldi.

Doğudan Batıya medeniyet köprüsü

Doğu'dan Batı'ya medeniyet köprüsü

Tarihi İpek Yolu, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’yla yeniden hayat buldu. Halklar, kültürler ve coğrafyalar karayolunun ardından asrın projesiyle ikinci kez kucaklaştı.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN