Arama

İslam

Etnografyada belgesel gösterimi: Avrupada Cami

Etnografya'da belgesel gösterimi: "Avrupa'da Cami"

Cumhuriyetin ilk müzesi ve Türkiye'nin en önemli kültürel yapılarından Ankara Etnografya Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkıları, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) ile Anadolu Sanat Tarihçileri Derneği (ASTAD) iş birliğiyle hazırlanan "Avrupa'da Cami" belgeseli ve söyleşisine ev sahipliği yapacak.

İslam inancında Kudüs

İslam inancında Kudüs

Vahye dayanan üç semavi dinin buluşma noktası olan Kudüs şehri, bu üç din için de ayrı öneme sahiptir. Tevhit inancının önderleri olan peygamberlerin yollarının bu şehirde kesişmesi ve hayatlarının en az bir bölümünü burada geçişmiş olması, şehrin kutsaliyetini ve insanlar nezdindeki değerini daha da arttırmıştır. Serinin bu son yazısında ise Kudüs şehrinin Müslümanlar açısından ne anlam ifade ettiği detaylıca ele alınarak, şehrin üç semavi din açısından önemini ifade eden yazı serisi tamamlanacaktır.

Peygamber Efendimize doğumundan 7 asır önce yazılan mektup

Peygamber Efendimize doğumundan 7 asır önce yazılan mektup

İnsanlık tarihinde ibret verici hadiselerden biri de, Peygamber Efendimiz’in (sav) doğumundan 700 yıl önce yazılmış bir mektuptur. Bu mektup, Yemen Kralı Tubba tarafından yazılmış, altın mühürle mühürlenmiş ve Hz. Muhammed’e (sav) gönderilmiştir.

‘Güneş Alemi’ yeniden ışıldıyor

‘Güneş Alemi’ yeniden ışıldıyor

II. Abdülhamid Han’ın yenilenen türbesi, vefatının 100. yıl dönümünde yeniden ziyarete açıldı. Türbede çürümeye yüz tutmuşken gün yüzüne çıkarılan eserler ve simgeler, darbecileri tasfiye edip sağladığı istikrarla ‘hasta adamı’ ayağa kaldıran II. Abdülhamid Han’ı ve temsil ettiği iradenin değerini bizlere bir kez daha hatırlatıyor.

Batı’nın zehirlediği elitlerden değilseniz ABD’nin yaptıklarına şaşırmazsınız

Batı’nın zehirlediği elitlerden değilseniz ABD’nin yaptıklarına şaşırmazsınız

Bugün Müslümanların daha iyi bir dünya için isteklerini yönlendirebilecek bir Müslüman jeopolitik aktör bulunmuyor. Mevcut durumu avantaja çevirmek, Müslümanların mezhepsel veya milliyetçi düşüncelerle değil de ümmet bilinciyle bir ortak ses oluşturmasından geçiyor… Bu cümlelerin sahibi, İslam dünyasının problemlerine odaklanmış bir entelektüel olan Prof. Dr. Salman Sayyid… O, İslam dünyasının yaşadığı problemlerin sebebini, en temel anlamda Müslüman kimliğinin özneleşememesinde görüyor.

Ayet ve hadislerin ışığında İlmin fazileti

Ayet ve hadislerin ışığında "İlmin fazileti"

İlim öğrenmek, yaşamımızı sürdürebilmek için bir gereklilik olduğu kadar, İslâm'ın da bizlere öğütlediği bir sorumluluktur. Hem Allah kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'de, hem de Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)'in hadis-i şeriflerinde, ilim öğrenmenin önemi sıklıkla vurgulanmıştır. 13. yüzyılda yaşayan hadis ve fıkıh âlimi İmam Nevevî'nin, biz Müslümanlara miras bıraktığı Riyazü's Salihin adlı eserinden, ilmin fazileti hakkında ayet ve hadisler...

Avrupa’da ırkçılık yükseliyor!

Avrupa’da ırkçılık yükseliyor!

Fransa’da ırkçılığın hangi boyutlara ulaştığını anlatan bir video… 22 yaşında genç bir kız, Fransa’daki bir müzik yarışmasına katıldı, sahnede başörtüsü vardı ve Filistin’i desteklediğini söyledi. Sonrasında ne mi oldu? Sosyal medyada ırkçı hesapların lincine maruz kaldı...

Şarkı yarışmasına katılan başörtülü kadına hakaret

Şarkı yarışmasına katılan başörtülü kadına hakaret

Fransız televizyon kanalı TF1'de yayınlanan "The Voice" adlı yarışmaya katılan Mennel Ibtissem, barış ve empati mesajı vermeyi amaçladığını belirterek, ünlü şarkıcı Leonard Cohen'in "Hallelujah" isimli şarkısını İngilizce ve Arapça seslendirdi.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN